Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, dün yaptığı açıklamada 17 günlük kısıtlamadan etkilenenlerden 'helallik' istemesi gündemdeki yerini koruyor. Bugün de kapanma sürecinde ikinci kez tezgah açabilen pazarcılar, Erdoğan’ın helallik istemesini değerlendirdi. Meyve fiyatlarının pandemiden dolayı yüksek olduğunu ve haldeki komisyonun da kendilerini etkilediğini dile getiren pazarcılar gelenlerin meyve alamadığını söyledi. 

'BUNDAN KÖTÜSÜ OLAMAZ'

Bir pazarcı çileğin kilosunu 13 liraya aldığını 15 liraya satmak zorunda kaldıklarını belirterek, müşterilerin 20 liraya meyvelerden 'karışık yaptırmak' zorunda kaldığını ifade etti. Pazarcı Cumhurbaşkanı Erdoğan’a “Bize gelene kadar ne helallikler var, biz helal edelim 83 milyon ne diyecek?” diye sordu. Pazarcı, artık pazar yerlerinin açılması gerektiğini vurgulayarak, kendilerinin dibi gördüğünü “Bundan daha kötüsü de olmaz” diye açıkladı.

Kapanma döneminde mallarının çürüdüğünü ve zarar ettiklerini dile getiren başka bir pazarcı ise marketlerin açılmasıyla küçük esnafın bittiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a “Helal edilir mi?” diye soran pazarcı, “Marketler çalışsın esnaf yatsın, öyle bir şey var mı?” sözleri ile tepkisini sürdürdü.

'BENDEN VERGİ ALMASIN YETER'

Tezgahına kim gelse yüzünün asık olduğuna dikkat çeken başka bir pazarcı da “İnsanlar 20 lira eline sıkıştırıyor geliyor. Garibim ne yapsın. İnsanlar zor durumda. Geliri yok. Günü birlik çalışan insanlar aç aç” dedi. Yanında çalışan 65 yaşındaki elemanını gösteren pazarcı, “Bu insan 65 yaşında geliyor, burada çalışıyor” diye sitem etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın helallik istemesini de değerlendiren pazarcı, “Benden nasıl istedi, ben onu anlamadım. Medyadan istedi, bizden istemedi ki. Benim geçimimi soruyor mu? 3 çocukla, evi kira. Haftada tek gün nasıl yapacak. Benden vergi almasın yeter. Ben hastaneye gitmişim bana ceza gelmiş. Helallik mi kalmış. Kim kime dumduma. Helallikmiş, ne helalliği ya” diye konuştu.