HDP il eş başkanlarının partinin genel merkezinde düzenlediği toplantının açılış konuşmasını Eş Genel Başkan Mithat Sancar yaptı. Sancar, gündeme dair değerlendirmelerde bulunurken, “Bu yılı final yılı olarak ilan etmiştik. Öyle olacağı da her açıdan her işarette anlaşılıyor" ifadelerini kullandı.

'DİRENMENİN ÜZERİNE BİR ŞEY KOYMAMIZ GEREKTİĞİNİ BİLİYORUZ'

Mezopotamya Haber Ajansı'nda yer alan habere göre, "Bu konuda bizlere de çok önemli görevler ve sorumluluklar düşüyor" diyen Sancar şöyle devam etti: "HDP direnmenin adıdır, bunu herkes biliyor. Bunu en iyi ortaya koyanlar da yerellerde mücadeleyi ortaya koyan sizlersiniz. Direnmek bizim varlık şeklimiz, mücadele özümüzdür, siyaset tarzımızın temelidir. Sadece direnmekle siyaset olmaz, direnmenin üzerine bir şeyler koymamız gerektiğini biliyoruz. Direnmeyi bütün baskılara rağmen en iyi şekilde gerçekleştiren bütün çalışanlarımızı, emekçilerimizi bir kez daha tebrik etmek istiyorum. Halklarımız adına hepsine teşekkürlerimizi iletiyorum.”

'ŞİMDİ İNŞA ZAMANI'

İki yıl önce gerçekleştirdikleri kongrelerinde “Direnmeden sonra yolumuz şimdi inşadır” dediklerini hatırlatan Sancar, “Şimdi inşa zamanıdır, inşa derken kast ettiğimiz bu ülkeye demokrasiyi toplumsal adaleti barışı özgürlüğü getirecek bir düzeni kurmaktır. Bu düzeni hep birlikte kuracağız. Bu düzeni öncelikle sizlerin yerellerde yürüteceği güçlü mücadeleyle inşa edeceğiz. Bu değişikliği yeni başlangıcı ve inşayı yerellerden başlatacağız. Hedefimiz büyük demokrasi ittifakını oluşturmaktır amacımızda bu ülkeye güçlü demokrasiyi ve büyük barışı getirmektir. Esasen demokrasi mücadelesi halkın kendi kendini yönetme mücadelesidir. Demokraside gerçek anlamda oluşacaksa halkın kendi kaderine karar vermesidir. İşte bunun için en önemli kanal ve yol yerellerdeki mücadeledir” diye konuştu.

Demokrasi İttifakı için yapılan görüşme ve toplantılara değinen Sancar, “İstişareler yapıyoruz ama esas olan yerellerdeki güç birliğini mücadele ortaklığını yaygınlaştırmaktır. O nedenle sizlere düşen görev, il eş başkanlarımıza düşen sorumluluk son  derece büyüktür. Bu inşa yolunda hayati önem taşımaktadır. Bizim amacımız gerçek ve güçlü demokrasiyi inşa etmektir ve bunun üzerinde büyük barışı kurmaktır. Bunun da en önemli ayağı yerel demokrasidir. Yerel mücadele nasıl Demokrasi İttifakının can damarıysa yerel demokrasi de güçlü demokrasinin kalbidir. Yerel demokrasi olmadan, güçlü hatta herhangi bir demokrasinin kurulamayacağını da gayet iyi biliyoruz” ifadesinde bulundu. 

'TOPLUMSAL BARIŞI İNŞA EDEBİLECĞEİMİZİ BİLİYORUZ'

Sancar, konuşmasının devamında şunları söyledi: “Şimdi içinde yaşadığımız düzen merkeziyetçilikten otoriterliğe hızla ilerleyen bir yol kat etmiştir. Bugün otoriterliği yerleştirmiş faşizmi kurumsallaştırmak için de elinden geleni yapan bir iktidar düzeniyle karşıyayız. Merkeziyetçilik otoriterlik üretir. Denetimsizlik keyfilik yoksulluk yolsuzluk ve yozlaşma üretir bunu gayet iyi biliyoruz. Topluma yabancılaşmalaşma ve toplumsal sorunlara kayıtsızlık üretir. Tekçilik, ayrımcılık, bastırma, zorbalık ve asimilasyon üretir. İşte merkeziyetçiliğin üzerine inşa edilen bu otoriter düzenin alternatifi güçlü demokrasidir. Bu hedefe giden yolun adı da yerel demokrasidir. Yerel demokrasi katılım, denetim, özgürleşme ve çoğulculuğun gelişimi demektir. Eğer güçlü demokrasiyi bu şekilde yerelden inşa edebilirsek büyük toplumsal barışı da aynı şekilde inşa edebileceğimizi biliyoruz. Buna inanıyoruz başka yolu olmadığını da görüyoruz.”