Milyon yıllık evrim 60 yıla sığdırıldı: İnsanoğlu tavuğu tanınmaz hale getirdi

Vahşi tavuklar 11 seneye kadar yaşarken, endüstriyel tavukların ömrüyse sadece 50 gün

Güncel 13.12.2018 - 13:47 13.12.2018 - 13:47

Britanyalı bilim insanlarının araştırmasına göre endüstrileşmenin etkisiyle tavuklar milyon senelik ‘evrim’i 60 yılda geçirdi.

Tavuk eti dünyada çok tüketilen et türü ve güncel rakamlara göre yeryüzünde güncel olarak 23 milyar tavuk bulunuyor. Evcil tavukların toplam miktarıysa bütün vahşi kuş türlerinin toplamından üç kat daha yüksek.

İnsanoğlunun doğaya karşı pervasız tutumu bir türün neredeyse tamamen değişmesine neden oldu. Doğa bilimleri alanında yayın yapan Britanya merkezli  Royal Society Open Science dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre yaklaşık yarım asırda ‘yoğun üretim’ nedeniyle tavukların yapısı (morfolojisi) ‘eşi benzeri olmayan’ bir mutasyona uğradı.

Söz konusu bulgular Carys Bennett ve Jan Zalasiewicz önderliğinde, Britanya’da bulunan Leicester Üniversitesi’ndeki bilim insanlarının araştırmasıyla ortaya çıktı.

Araştırma için son 2 bin yıla ait veriler çerçevesinde evcilleştirilmiş tavuklar, vahşi tavuk  ve kırmızı hint kuşu denilen tavuk türüyle mukayese edildi.

Araştırma aslen Güney Doğu Asya’ya ait ve 8 bin yıl önce evcil hale getirilen tavuğun 1950’lerden itibaren artan büyüme hızıyla yeni bir tür haline geldiğine işaret ediyor.

Tavuğun 19’uncu yüzyıldan itibaren irileştiği, 1950’lerden sonra benzersiz bir evrim geçirdiği ortaya çıktı. Aynı şekilde tavuğun iskeleti de değişime uğradı.

İSKELET, KEMİK GENETİK: HEPSİ DEĞİŞMİŞ

AFP’ye konuşan Bennett modern çiftlik tavuklarının atalarından ve vahşi akrabalarından tanınmaz halde geldiğini söylerken, günümüz tavuklarının heybetli iskelet yapısına, farklı kimyasal nitelikte kemiklere, genetik faklılığa sahip olduğunu belirtti.

Zalasiewicz ise normal şartlarda hayvanların yeni bir biçim alması için milyonlarca yıl gerektiğini belirtirken, insanoğlunun ‘çabalarıyla’  söz konusu değişimin 60 yıl gibi kısa bir sürede gerçekleştiğine dikkat çekti.

2015’te Kanadalı biliminsanlarının yaptığı araştırmada da tavukların geçirdiği değişim gözler önüne serilmişti. Buna göre, 1957 senesinin verilerine göre 56 günde tavuklar 900 gram ağırlığa kavuşurken, günümüzde söz konusu rakam 4,2 kilograma çıktı.

Vahşi tavuklar 11 seneye kadar yaşarken, endüstriyel tavukların ömrüyse sadece 50 gün.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@