CHP Akdeniz Belediyesi'ni tekrar BDP'nin alması üzerine İlçe Seçim Kurulu'na seçimlerde usulsüzlük yapıldığı iddiası ile itiraz başvurusunda bulundu.

Bunun üzerine Akdeniz ilçesinde yaşayan onbinlerce yurttaş Akdeniz Belediyesi önünde bir araya gelerek, "Akdeniz bizimdir, bizim kalacak", "PKK halktır halk burada" sloganları atmaya başladı.

Seçimlere itiraz eden CHP'liler ise, belediyeye yakın mesafede bulunan adliye binası önünde itirazların sonuçlarını bekliyor.

BDP'li belediye eş başkanları Yüksel Mutlu ve M. Fazıl Türk de itiraza karşı itirazda bulundukları belirtildi.

'ÖLÜMÜZÜ ÇİĞNEMELERİ LAZIM'

Belediye önünde halka hitap eden Yüksel Mutlu, Kürt halkının duyarlı bir halk olduğunu ve bugün de bu duyarlılıkları gereği belediyelerini sahiplenmek üzere bir araya geldiklerini söyledi.

CHP'nin itirazına karşı kendi itirazlarını yaptıklarını belirten Mutlu, "Bu seçimin sonucu her ne olursa olsun Akdeniz bizimdir, kimseye vermeyeceğiz" dedi.

Kürt halkının belediyesini, bin bir çaba, emek ve uğraşı sonucunda aldığını vurgulayan Mutlu, "Benim kadın yoldaşlarım, ayaklarında terlikle ev ev sokak sokak dolaştılar. Seçimi kazandılar. Elimizden almaları için ölümüzü çiğnemeleri gerekir" diye konuştu.

Kürt halkının değerlerine sahip çıktığına işaret eden Mutlu, itiraz başvurusu sonuçlanana kadar hep birlikte belediye önünde bekleyeceklerini söyledi.

Mutlu, "Hiç bir yere gitmiyoruz. Akdeniz Belediyesi bizimdir, bizim olarak da kalacak, söz veriyoruz. Provakasyonlara da gelmeyeceğiz, sağduyulu olacağız" dedi.

'KİMSENİN HAKKINI GASP ETMEDİK'

M. Fazıl Türk ise, kimsenin merak etmemesi gerektiğini belirterek, "Kürtler bir devrim yaptı. Belediyelerinin sayısını arttırdı, hazmedemiyorlar" dedi.

 CHP'nin izlediği yanlış politikaları ile elindeki bir çok belediyeyi kaybettiğini belirten Türk, "Dönüp kendilerine baksınlar, demokratız diye geçindiler, inkarcı politikalarından vazgeçmediler. Kaybedince de adliye önleri itiraz eden CHP'lilerle doldu" dedi.

Türk son olarak, "kimsenin hakkını gasp etmedik. Kimsenin de bizim olanı almasına izin vermeyeceğiz. 8 bin oy geçersiz sayıldı. Bir çoğu Kürtlerin yoğunlukta yaşadıkları mahallelerden gelen oylar" dedi.

2 KİŞİ YARALANDI

Konuşmaların ardından kısa süreli bir gerginlik yaşadı. Belediye önünde bekleyen yurttaşlara yakın mesafeden geçen bir araç tahrik edici el hareketlerinde bulundu. Bunun üzerine yurttaşlar tepki gösterdi. Aracı kullanan kişi, aracı araca doğru koşan yurttaşların üzerine sürdü. Bunun üzerine iki yurttaş yaralandı, yurttaşlar olay yerinde bulunan ambulanslarla Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne götürüldü. Yurttaşların durumlarının iyi olduğu belirtildi.

 Gergin bekleyiş devam ederken, adliye önünde bekleyen CHP'li grubun ise olaylar üzerine adliyenin içine girdiği öğrenildi. (Evrensel)