Diyarbakır'ın Lice ilçesine bağlı Hêzan köyünde, 28 Haziran 2013 tarihinde düzenlenen kalekol protestosunda karakoldan açılan ateşle öldürülen Medeni Yıldırım'ın katil zanlısı olarak hakkında "kasten öldürme" suçundan dava açılan er Adem Çiftçi'nin 5'inci duruşması Diyarbakır 7. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü.

Duruşmaya tutuksuz yargılanan sanık Çiftçi, Kocaeli'den Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katılırken, salonda ise Yıldırım'ın annesi Fahriye Yıldırım ve avukatları hazır bulundu.

SAVCI MÜTALAASINI VERDİ

Davanın esasına ilişkin mütalaasını veren duruşma savcısı, kalekol protestosunda yüzleri kapalı bir grubun karakol önünde eylem yaparak yolu kapattığını, grup içinden bazı kişilerin karakola el yapımı patlayıcı ve molotofkokteyli attığını, iş makinesi ve karakol önündeki çadırların yakıldığını ileri sürdü.

HAVAYA ATEŞ AÇILMIŞ!

Kalekol protestosunda olayların büyümesini engellemek ve kitleyi dağıtmak için karakolda görevli askerlerin havaya atış açtığını savunan savcı, askerlerin havaya ateş açtığı sırada Medeni Yıldırım'ın vücuduna isabet eden mermiyle yaralandığını, hastanede hayatını kaybettiğini söyledi.

Otopsi sırasında Yıldırım'ın vücudunda mermi çekirdeği bulunmadığını ifade eden savcı, olay yerinde çok sayıda boş kovan bulunduğunu belirtti. Yıldırım'ın vücudunda mermi çekirdeği bulunmaması nedeniyle, sanık ere ait silahtan çıkan mermi ile hayatını kaybettiğine dair tespit yapılamadığını ileri süren savcı, sanığın da ifadesinde olay anında silahıyla hiç ateş etmediğini söylediğini kaydetti.

BERAAT TALEBİ

Sanığın üzerine atılı suçu işlediğine dair her türlü şüpheden uzak somut ve inandırıcı delil bulunamadığını iddia eden savcı, davanın tek sanığı olan Adem Çiftçi'nin beraatını talep etti. Savcı, olay ile ilgili gerçek fail veya faillerin tespit edilmesi amacıyla Lice Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunulmasını istedi.

'YARGILAMA EKSİK YÜRÜTÜLMÜŞTÜR'

Savcının esas hakkındaki mütalaasına katılmayan Yıldırım ailesinin avukatı Reyhan Yalçındağ Baydemir ise, olayla ilgili etkili ve yeterli bir soruşturma yürütülmediğini vurguladı. Olayda 27 farklı silah kullanıldığını hatırlatan Baydemir, "Buna rağmen bu silahları kullanan tek bir kişi hakkında dava açılmamıştır. Bu raporlarla mevcuttur. Buna rağmen tek bir sanıkla bu dava yürütülmüştür. Yargılama eksik yürütülmüştür" dedi. Yalçındağ, esas hakkındaki mütalaaya karşı savunmalarını yapmak için süre istedi.

Kısa bir ara veren mahkeme heyeti, dava dosyasındaki eksikliklerin tamamlanması ve avukatlara savunma yapmaları için duruşmayı 8 Kasım'a erteledi.

Kaynak: DİHA