Avrupa Birliği'nde Ukrayna savaşı nedeniyle Rusya'ya petrol ambargosu uygulanması ihtimali yeniden gündeme getirilirken, Kremlin'den uyarı geldi.

Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, olası bir ambargonun ABD'yi etkilemeyeceğini ama kıtadaki enerji dengesini bozarak Avrupa'da büyük bir etki yaratacağını söyledi.

Peskov, Kiev ile devam eden müzakerelere ilişkin değerlendirmesindeyse, Rusya'nın Ukrayna tarafına kıyasla daha hızlı çalışmaya hazır olduğunu söyledi.

Kremlin sözcüsü, 'Kiev hükümeti üzerinde nüfuzu olan ülkelere' de, Ukrayna tarafının daha yapıcı davranması için baskı yapması çağrısında bulundu.

Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy arasında ikili bir görüşme için henüz temel oluşmadığını, öncelikle daha fazla ilerleme kaydedilmesi gerektiğini söyledi; barış görüşmelerinde kaydedilen ilerlemenin 'olması gerektiği kadar' büyük olmadığını belirtti.

Sahada açılan insani koridorlardan tahliyelerin Ukraynalı milliyetçiler tarafından engellendiği suçlamasını da yineleyen Peskov, bu sorunu çözmesi için Kiev'e baskı yapılması çağrısında da bulundu.

Kremlin Sözcüsü, sivillerin çıkışının Rusya tarafından engellendiği iddiasının 'yalan' olduğunu vurguladı.