Konya’da Dedeoğulları ailesinden 7 kişinin katledilmesine ilişkin hazırlanan iddianame Konya 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Katliam şüphelisi olan 5 kişi hakkında tahliye kararı verildi.

Konya'nın Meram ilçesinde Karslı Dedeoğulları ailesinden 7 kişiyi ırkçı saikle katleden Mehmet Altun ile olayın azmettiricileri olarak yargılanan Keleş ve Çalık ailesi üyeleri hakkında hazırlanan iddianame Konya 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. İddianameyi kabul eden mahkeme yanı sıra tensiple birlikte fail Mehmet Altun ile akrabalıkları bulunan ve olayın azmettiricileri olarak tutuklu yargılanan Keleş ve Çalık ailesinden Veli Keleş, Ramazan Çalık, Yahya Çalık, Ali Çalık ve Ali Keleş'in adli kontrol şartıyla tahliyesine karar verdi.

Keleş ve Çalık ailelerinden 4 fail cezaevinden tahliye edilirken, Ali Keleş Dedeoğulları ailesine yönelik 12 Mayıs’ta gerçekleşen ırkçı saldırı yönünden hazırlanan ve iddianamesi Konya 8’inci Ağır Ceza Mahkemesi’ne sunulan dosya kapsamında tutuklu bulunduğu için cezaevinde tahliye edilmedi.

7 KİŞİ KATLEDİLDİ, 8 KİŞİ TAHLİYE EDİLDİ

Konya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma sonucunda hazırlanan iddianame, Konya 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’ne sunulduğunda da failin annesi İsmahan, babası İbrahim ve eşi Zehra hakkında da tahliye kararı verilmişti. Böylece dosya kapsamında tahliye edilenlerin sayısı 8’e yükselmiş oldu. 

İddianamenin tüm eksikliklere rağmen kabul edilmesine ve kendilerinin bilgisi olmaksızın bilgilerin Anadolu Ajansı’na (AA) sızdırılmasına tepki gösteren dava avukatı Abdurrahman Karabulut, karara ilişkin yarın bir üst mahkeme olan Konya 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’ne başvuruda bulunacaklarını dile getirdi.

Karabulut, konuya ilişkin sanal medya hesabından şu paylaşımda bulundu: “12 Mayıs saldırısında, 5 kişi için tutuklama ve aileye koruma talep ettik, bize 4 kişinin tahliyesi ile cevap verdiler. Cesaret alıp katliam yaptılar. Araştırılmasını istediğimiz hiçbir talep karşılanmıyor. Şu an beş kişiyi daha tahliye ettiler. Müvekkilimin yüzüne bakamıyorum.”

Kaynak: MA