Çocuk psikolojisi ve gelişimleri açısından, oyuncakların ne kadar önemli olduğunu hiç düşündünüz mü? Çocuğunuzun kız oyuncakları seçiminden, o oyuncağa sergilediği tavra kadar tüm davranışları, bilinçaltının dışavurumudur. Bu yüzden seçim yaparken dikkatli davranmalısınız.

Bunun yanı sıra oyuncak alırken dikkat etmeniz gereken bazı fiziksel unsurlar da bulunmaktadır. Oyuncaklar, çocukların her yerine temas eder. Ellerine, gözlerine ve hatta ağzına bile. Bu yüzden alacağınız en ufak bir oyuncak dahi, güvenilir bir işletmeye ait olmalıdır. Kız oyuncakları alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğine bakmak isterseniz:

·       Oyuncakları seçerken çocuğun bilgi ve motor becerilerini göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.

·       Çocuklara yapamayacağı, oynayamayacağı oyunlar almamalısınız.

·       Kırılacak oyuncaklardan uzak durmalısınız. Sağlam ve esnek oyuncaklar almak daha iyi olacaktır.

·       Tek düze oyuncaklar yerine, yaratıcılığı ve hayal gücünü destekleyen oyuncaklar tercih etmek daha doğru seçimlerdir.

·       Alacağınız oyuncaklar sevimli olmalıdır. Çocukları ürkütmemelidir.

·       Sivri kenarları olmamalı, sade bir yapı tercih edilmelidir.

·       Oyuncak seçimi esnasında çocukların sahip olduğu kol gücünü göz önünde bulundurmalısınız. 

·       Çocukların istediği oyuncağı almak ilk hedefiniz olsun, cinsiyet ayrımı yapmaktan kaçının.

·       En önemli madde, oyuncağı tamamen güvenilir olan, bu alana yıllarını vermiş ustalardan alın.

Bu maddeler göz önünde bulundurulduğunda, bilinçli ebeveynler olarak bilinçli çocuklar yetiştirebilirsiniz.

Oyuncakların Kimyasal Yapısı

Çocuğunuzun istediği oyuncağı aldınız ve o, şu an çok mutlu. O kadar mutlu ki geceleri ona sarılıp uyuyor, tüm vaktini onunla geçiriyor. Bir müddet sonra ellerinde minik egzamaya benzeyen yaralar, vücudunda tahrişler görmeye başladınız. İnanın en son şüpheleneceğiniz oyuncaklar, aslında ilk şüphelenmeniz gereken düşmanlardır.

Maskotların karanlık yüzü bir müddet sonra ortaya çıkar ve çocuğunuz üzerinde belirti vermeye başlar. Kız çocuğu oyuncakları alınırken aslında derin bir dikkat gerekir. Oyuncakların içerisindeki kimyasalların özelliklerini incelemek gerekirse:

·       Fitalatlar: Bu madde, üreme problemlerinden kanser hastalığına kadar birçok ağır hastalığa zemin hazırlamaktadır. Bu bileşenler pek çok oyuncağın bünyesinde bulunmakta ve çocuklara büyük zararlar vermektedir. Bu sebeple açık alanda bulunan ve üreticisi belli olmayan oyuncakları tercih etmemelisiniz.

·       Klorlu Parafinler: insanların DNA’larına zarar veren bir zehir olarak bilinen bu bileşenlerden çocuklarınızı uzak tutmalısınız.

 Bu noktalara dikkat ederek kız çocuğu oyuncakları seçiminde doğru adımlar atabilirsiniz.

Kız Çocuklarına Alınabilecek Oyuncaklar

Kız oyuncakları için oyuncaklar denildiğinde, karşımıza geniş bir skala çıkar. Genellikle eve ve mutfak eşyalarına benzetilen oyuncak türleri, en bilinenleri arasında yer almaktadır. Bunun sebebi kız çocuklarının anneyi rol model almasıdır. Kız çocuğu oyuncakları modelleri ise genel olarak şöyle sınıflandırılabilir:

·       Oyuncak Bebekler: Kız çocukları içlerinde derin bir anne sevgisi barındırır. Bu sebeple rol modelleri olan anneleri gibi olmak isterler. Oyuncak bebeklere ayrı bir düşkünlüklerinin bulunmasının sebebi de budur.

·       Oyun Hamurları: Çocuklar, annelerini mutfakta yemek yaparken izlerler ve onun yerinde olmak isterler. Oyunlarda anneleri gibi lezzetli yemekler yapmaya çalışırlar. Bu arzu oyun hamurları ile karşılanmaktadır.

·       Peluş Oyuncak: Nahif bir yapıya sahip olan kız çocukları yumuşak olan her şeye düşkün bir tavır sergilerler. Annelerinin kucakları ve şefkatleri, tıpkı bu oyuncaklar gibi yumuşak ve sıcaktır. Bu oyuncak türü kız bebek oyuncakları içerisinde de yer almaktadır.

·       Boyama Setleri: Bir şeyler çizmek çocukların iletişim kurma yöntemleri arasında yer almaktadır. Bilinçaltı hissiyatlarını aktarabilmek ve yaratıcılık kazanabilmek için boyama setlerine ihtiyaç vardır.

·       Evcilik Oyun Setleri: En güzel kız oyuncakları kategorisinde yer almakta olan bu setler, kız çocuklarının vazgeçilmez tercihleri arasında bulunur. Bu setlerle birlikte kız çocukları, rol modellerinin tam anlamıyla yerlerine geçer ve hayallerine ulaşmış olur.

Siz de bu oyuncak türlerinden birini seçebilir ve çocuklarınızı mutlu edebilirsiniz.

Kız Oyuncakları Fiyatları

Oyuncakların fiyatını belirleyen şey, onların kalitesidir. Kalitesiz oyuncakların zehir yuvası olduğundan bahsetmiştik. Bu yüzden oyuncak seçimi söz konusu olduğunda kalite odaklı olmalısınız. Kız oyuncakları fiyatları hakkında bilgi almak için Aclgelsin markasının önerilerine göz atabilirsiniz. Bu sektöre senelerini veren “Aclgelsin”, kaliteli ve güvenilir oyuncakları ile sizlere hizmet vermektedir. Siz de çocuklarınızı mutlu ederken korumak istiyorsanız, “Aclgelsin” bünyesinde yer alan güvenilir oyuncakları tercih edebilirsiniz.