AKP’li Mahmut Şimşek: HDP iki seçim sandığının da rengini değiştirir AKP’li Mahmut Şimşek: HDP iki seçim sandığının da rengini değiştirir

İyi PartiTrabzon Milletvekili Hüseyin Örs’e TBMM Genel Kurulu'nda yaşanan tartışma sırasında saldıran AKP Bursa Milletvekili Zafer Işık’a Genel Kurul'a iki birleşim katılmama cezası verildi. AKP’li vekiller de ceza verilmesi yönünde oy kullandı.

TBMM Genel Kurulu’nda İyi Parti ve AKP milletvekilleri arasında yumruklu kavga çıkmış, AKP Milletvekili Zafer Işık, İyi Parti Milletvekili Hüseyin Örs’ün başına yumruk atmıştı. İyi Partili Aylin Cesur, TBMM revirinde yapılan ilk müdahalenin ardından hastaneye kaldırılan Örs'ün geçen sene kalp pili takıldığını hatırlatarak hayati tehlikesinin bulunduğunu ve uyutulduğunu açıklamış; "Halk arasında kalp geri döndürülmesi olarak bilinen kardiyo şok tedavisi uygulandı"  demişti.

Örs’e saldırarak yoğun bakıma kaldırılmasına neden olan AKP'li Işık ise "Genel Kurul’da zaman zaman böyle şeyler olur, özür dilemeyeceğim" yorumunu yapmıştı. Örs'ü ziyaret eden AKP'li milletvekillerinden Mustafa Elitaş,''Vekillerin birbirini tahrik etmeleri değil, hepimiz bu ülkenin insanıyız. Ağız dalaşı olabilir ama fiziki bir şey olmaması lazım. Meclis'e yakışmayan görüntüler'' ifadelerini kullanmıştı.

TBMM Genel Kurulu'nda yapılan oylama sonucunda, Örs'e saldıran AKP'li Işık'a verilen ceza belli oldu. Işık'ın TBMM'nin iki oturuma katılmamasına karar verildi. AKP'li vekillerin de Işık'a 'ceza verilmesi' yönünde oy verildiği görüldü.