İstanbul Emek Barış ve Demokrasi Güçleri'nin, bugün yapacağı 1 Eylül Dünya Barış Günü mitinginin engellenmesi üzerine Taksim Tünel'de eylem yapanlara polis izin vermedi.

Bakırköy Pazar Alanı’nda kutlaması için İstanbul Valiliği’ne yapılan başvuru kabul edilmiş ancak yapılması planlanan miting İçişleri Bakanlığı tarafından yasaklanmıştı. Valilik de daha sonra verdiği izni geri çekmişti.

İznin iptal edilmesi sonrasında toplanan tertip komitesi ve mitingi örgütleyen İstanbul Emek Barış ve Demokrasi Güçleri, Tünel'de yüzlerce polis tarafından engellendi. Gazeteciler ve HDP'li Musa Piroğlu ablukaya alındı. Daha sonra ESP Eş Genel başkanı Şahin Tümüklü gözaltına alındı.

Daha sonra  Tünel'in önüne girmek isteyen bir gruba polis saldırdı. Çok sayıda kişi gözaltına alındı. Gözaltı anlarını çekmek isteyen gazeteciler, polisler kalkanlarını kaldırarak görüntülerin çekilmesini engelledi.  

'57 KİŞİYİ ALDIK'

Ferhat Yaşar'ın Gazete Duvar'da yer alan haberine göre, HDP İstanbul Milletvekili Musa Piroğlu, yaklaşık iki saat boyunca polis kalkanlarıyla ablukaya alındı. Onlarca kişi gözaltına alındı. Basın açıklaması yapılması engellendikten sonra grup açılan koridorla Karaköy'e doğru yürüyüşe geçti. Daha sonra “57 kişi gözaltına alındı” anonsu geçti.

Abluka kaldırıldıktan sonra Musa Piroğlu tek başına Taksim Tünel meydanında açıklama yaptı. Piroğlu yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Bizim miting valilik tarafından kabul edildi. Biz hazırlıklara başladık, ardından Bakırköy Kaymakamlığı kimden emir aldıysa mitingi iptal ettiğini açıkladı. Bunun üzerine burada basın açıklaması yapmak için geldik. Ben alana girdiğimden itibaren polis bütün ablukayı kurdu ve onlarca gözaltı yaptı, basın açıklamasına izin vermedi. Çünkü bu iktidarın en büyük korkusu bu ülkedeki barış talebidir. Bu iktidarın en büyük korkusu HDP seçmeniyle Türkiye’deki diğer muhaliflerin yan yana gelmesidir. İktidarı yıkacak güç budur. Bu yüzden bizi yalnızlaştırmaya, abluka altında terörize etmeye çalışıyorlar. Biz sesimizi yükselttiğimiz sürece bu abluka kâr etmeyecek. Ben bir milletvekiliyim. Milletvekilini susturmaya çalışanlar, bu ülkede kimseyi konuşturmayacak demektir.”

POLİS ANONSU: PİROĞLU İSTİKLAL’DE KENDİ KENDİNE BİR ŞEYLER YAPIYOR

Açıklama yaptıktan sonra Piroğlu, İstiklal Caddesi'nde halka seslenmeye devam etti. Daha sonra polislerin telsizlerinde "Musa Piroğlu İstiklal Caddesi’nde kendi kendine bir şeyler yapıyor" anonsu geçmesi dikkat çekti.