İspanya, Afrika kıyılarının batısında yer alan Kanarya Adaları açıklarında iki ton kokain taşıdığı bildirilen bir balıkçı teknesine el konularak beş kişinin tutuklandığını bildirdi.

Akt1 adlı tekne, cumartesi günü İspanyol takımadalarının güneyindeki sularda bir İspanyol sahil güvenlik gemisi tarafından durduruldu.

Gözden kaçırmayın

Kaymakamlık Kürtçe tiyatro oyununu iptal etti Kaymakamlık Kürtçe tiyatro oyununu iptal etti

İspanyol yerel gazetesi El Dia, polisin piyasa değeri 50 milyon euro (54.03 milyon dolar) olduğu tahmin edilen en az iki ton kokain ele geçirdiğini bildirdi.

Kısa Dalga'da yer alan habere göre, İspanyol Sivil Muhafızları'ndan bir sözcü, "Gemideki uyuşturucu miktarını doğrulamaya çalışıyoruz" dedi.

Gözaltına alınan dördü Türkiyeli, biri Gürcü 5 kişilik mürettebatın Las Palmas limanına getirilerek tutuklandığı belirtildi.

Atlantik'te uyuşturucu kaçakçılığına karşı mücadele eden Lizbon merkezli uluslararası bir ajans olan MAOC-N'in "Güney Amerika'dan uyuşturucu kaçakçılığı yaptığından şüphelenilen tekne" ile ilgili uyarısı üzerine operasyonun gerçekleştiği öğrenildi. Teknenin, Kanarya Adaları'nın 300 deniz mili (yaklaşık 555 km) güneyinde yakalandığı ve Gran Canaria adasındaki Las Palmas limanına geri getirildiği bilgisi verildi.