İsmailağa cemaati, kendisiyle bağlantılı Hiranur Vakfı'nın onursal başkanı Yusuf Ziya Gümüşel'in kızının altı yaşından itibaren 'evlilik' adı altında senelerce istismar edilmesini hakkında açıklama yaptı.

İsmailağa Cemaati, gazeteci Timur Soykan'ın ortaya çıkardığı 6 yaşındaki çocuğun cinsel istismara maruz bırakılmasıyla ilgili yaptığı açıklamada, “Cemaatimizin böyle bir iddiayla ilişkilendirilmeye çalışılması art niyetli ve maksatlıdır” iddiasında bulundu.

Cemaatin avukatı Esat Gökdemir tarafından okunan ve sosyal medyada paylaşılan açıklamada, “Her şeyden önce belirtmemiz gerekir ki 6 yaşında bir kız çocuğunun evlendirilmesi dini açıdan doğru olmadığı gibi vicdanların da kesinlikle kabul etmeyeceği bir durumdur” denildi.

Bir cemiyete bağlılık iddiasında olan kimselerin yanlışı ile o cemiyetin tamamını suçlamanın “mümkün olmadığını” savunan İsmailağa cemaati, “Birtakım münferit iddiaları camiamızla irtibatlandırmaya çalışanların art niyetli ve maksatlı oldukları açıktır. İsmailağa’ya mensubiyet iddiasında olan bir kimsenin, bu camianın en temel esasları arasında yer alan, ‘resmi nikah olmadan dini nikah yapılmaz’ düsturuna muhalefeti ise bizlerle asla ilişkilendirilemez. Yıllardır hizmet etmekte olan camiamızın daha önce hiçbir şekilde böyle bir iddiaya konu olmaması da bunun ispatıdır. Buna rağmen, cemaatimizin böyle bir iddiayla ilişkilendirilmeye çalışılması art niyetli ve maksatlıdır” ifadelerini kullandı.

'MAKSATLI YAPILAR HUKUK KARŞISINDA HESAP VERECEK' 

Açıklamada, "Bununla birlikte, iddiaların ispatlanması durumunda, tüyleri ürperten bu zulmü işleyen kim olursa olsun, her bir Müslüman ve vicdan sahibi gibi reddediyor ve telin ediyoruz" diyen cemaat, "bazı art niyetli çevrelerin" olayı özelde İsmailağa’ya, genelde de İslam’a ve Müslümanlara “mal etmeye çalıştığını" savundu.

Cemaatin açıklaması şu sözlerle son buldu:

Metin Lokumcu davasında tanık polisler dinlendi: "Orada değildim ama tutanağı imzaladım" Metin Lokumcu davasında tanık polisler dinlendi: "Orada değildim ama tutanağı imzaladım"

"Bu vahim iddiaları hakaret ve iftiraları için fırsat görerek halkımızı tahrik etmeye çalışan bu maksatlı yapılar, yaptıklarının hesabını hukuk karşısında vereceklerdir. Başta çocuk istismarı olmak üzere fıtrat, ahlak ve vicdan dışı her türlü düşünce ve eğilimlerle en kararlı şekilde mücadeleden yana olduğumuzu kesin olarak ifade etmek isteriz. Rabbimizden niyazımız, bizleri yasaklamış olduğu her türlü fenalık ve azgınlıklardan muhafaza buyurmasıdır."

NE OLMUŞTU?

İsmailağa cemaatine bağlı Hiranur Vakfı'nın onursal başkanı Yusuf Ziya Gümüşel'in kızı H.K.G, 6 yaşında dini nikahla 'evlendirildiği' ve istismar edildiği gerekçesiyle babası Gümüşel ve dini nikahla evlendirildiği Kadir İstekli hakkında 2020 yılında suç duyurusunda bulundu. Konuyla ilgili başlatılan soruşturma geçtiğimiz günlerde sona erdi. Soruşturma kapsamında savcının o dönem iki kez tutukluluk talep ettiği ancak mahkemenin reddettiği ortaya çıktı. Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nın hazırladığı iddianame, 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. İddianamede Kadir İstekli hakkında 67 yıl 10 ay 15 gün, baba Yusuf Ziya Gümüşel ve anne Fatıma Gümüşel hakkında 22 yıl 6 ay hapis cezası istendi. Sanıklar, 22 Mayıs 2023'te hakim karşısına çıkacak.