İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, belediyelerde akraba kadrolaşmalarına dair açıklamalarda bulundu. İmamoğlu, “Hiç fark etmiyor, derhal gereğini yapmalılar. Ben bunu seçim meydanlarında söyledim. Derhal gereğini yapmalılar.Burası eş, dost, akraba yeri değil. Kim ise fark etmez. Ben de aynı şeyi yapıyorsam benim partim de hesap soracak. ‘Ama çok marifetli’. Gitsin marifetiyle başka yerde iş yapsın” ifadelerini kullandı.

Medyascope’tan Fırat Fıstık’ın haberine göre, İmamoğlu belediyedeki israfın kamuoyuyla paylaşılması, istihdam sorunu ve kendisine tatil konusunda gelen eleştirilere cevap verdi. Yakın arkadaşı olan müzisyen Kubat’ı ziyaret ettikten sonra açıklamalarda bulunan İmamoğlu, belediyelerdeki akraba kadrolaşmalarına dair konuşmasına şöyle devam etti:

“Çok netiz bu konuda. Bu konuda taviz yok. Öbür taraf 105 insan yapıyor, bizdeki 5 insan yapıyor. Benim için farketmez. Benim 5 arkadaşım o yanlışını düzeltecek. Derhal ‘kusura bakmayın hemşehrilerim, bir hata olmuştur’ diyecek. Bitti, bu kadar basit. Benim akrabalarım dün ziyaretime geldiler, köyden de gelenler vardı. Ağladılar gururdan ve gittiler ilişki bu kadar. Böyle bir düzeni yönetirsek topluma gerekli mesajları veririz.”

”BİRÇOK ARAÇ SAĞDA SOLDA, İLGİSİ OLMAYAN KİŞİLERDE’

İmamoğlu, lüzumsuz kiralanan araçların belediye önünde sergilenmesi ve israf belgelerinin halkla paylaşılması konusunda şunları söyledi:

“Uzamasını istemem, çünkü ben de çok istiyorum sergilenmesini. Bu bir gerçeklik. Buraya geldiğimiz tarihten bugüne kadar tespitlerimiz açısında fiziki olarak ciddi bir fark var. Elbette bizim şu anda elimizde belgeler var. Arkadaşlarımızın araştırmaları sürüyor. Kamuoyunun merakı gibi onları da hızlanmaları yönünde silkeliyorum. Kolay olmuyor. Farklı listeler, farklı çalışmalara göre çokça aracın sağda solda, ilgisi olmayan kişi ve kurumlarda kullanıldığına dair tespitimiz var. Zaten biz bu israfı görüyorduk. En yakın zamanda sergileyeceğiz. Ama sergilemek için o araçları bulabilecek miyiz emin değilim. Geri verilmiş olma ihtimali yüksek ama tespiti mümkün. Olmadı yerlerine kartondan maketlerini koyar yine gösteririz vatandaşımıza.”

Belediyede işe alımlarla ilgili soru işaretleri olduğunu tekrar hatırlatan İmamoğlu, “Örnek vermek istiyorum; ben kendi ilçemde belediye başkanıydım ve muhtemel adayı olarak görülüyordum. Dolayısıyla seçimden 6-7 ay önce aldığımız prensip kararları vardı: eleman alımını durduracaksınız, ihtiyacınız varsa bile seçimden sonra. Niye? Yanlış anlarlar. Kurumsal etik. Giderken borçlanmak gibi, başka bir şey yapmak gibi ya da seçime 1 hafta kala gelecekte harcanması gereken parayı harcamak gibi. Tümüyle olaylara böyle bakıyoruz” diye konuştu.