Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekillerine yönelik 4 Kasım 2016’da düzenlenen operasyonunun birinci yılında HDP İstanbul İl Örgütü, Galatasaray Meydanı’nda bir basın açıklaması yaptı.

4 Kasım’ın yıldönümünde konuşan HDP İstanbul İl Yöneticisi Hevin Kınay, Temmuz 2015’ten bu yana çoğu HDP’li olmak üzere 10 bin kişinin gözaltına alındığını, 3 bini aşkın kişinin de tutuklandığını söyledi.

İktidara seslenen HDP Milletvekili Pervin Buldan ise, “Kendi iktidarınızı ayakta tutmak adına siyasetçilerimizi rehin tutamazsınız. Hukuksuzluklara bir an önce son verin” dedi.

HDP İstanbul İl Yöneticisi Hevin Kınay, HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile birlikte 11 milletvekilinin gece operasyonu ile gözaltına alınıp tutuklanmasının Türkiye siyasi tarihine “4 Kasım darbesi” olarak geçtiğini ifade etti.

Temmuz 2015’ten bu yana yapılan operasyonlarda çoğunluğu HDP ve bileşeni partilerin yönetici ve üyeleri olmak üzere 10 binden fazla kişinin gözaltına alındığını, 3 bini aşkın kişinin de tutuklandığını açıklayan Kınay, HDP’li milletvekilleri hakkında da çok sayıda fezleke düzenlenip TBMM Başkanlığı’na gönderildiğini söyledi.

Hukuksuzlukları asla kabul etmeyeceklerini ifade eden Kınay,şöyle devam etti:

 "Çok değil yakın bir zaman sonra bütün sonuçları ile daha iyi anlaşılacak olan bu hukuksuzluklara karşı demokrasi ve hukuk mücadelemize devam edeceğiz. Bizler, Türkiye halklarını on yıllar sürecek bir cendereye sıkıştırmak, 'tek adam yönetimi'ne mahkum etmek isteyenlere karşı dün olduğu gibi bugün de en güçlü duruşu ortaya koyacağız. Demokratik siyasetin tasfiyesine yönelik bu hamleleri boşa çıkaracak örgütsel ve siyasal mücadelemizi sürdüreceğiz. Faşizmi kurumsallaştırmaya çalışan iktidar karşısında en geniş demokrasi mücadelesinin verilmesi için elimizden geleni yapacağız"

Kınay’ın ardından konuşan TBMM Başkanvekili ve HDP İstanbul Milletvekili Pervin Buldan ise 4 Kasım operasyonunun ‘hukuki değil, siyasi bir karar olduğunu’ dile getirdi.

9 vekilin hala tutuklu olduğunu hatırlatan Buldan, tutuklu seçilmişlerin derhal serbest bırakılması çağrısı yaptı:

Türkiye’nin demokratikleşmesini istiyorsanız bu hukuksuzluklara derhal son verin. Kendi iktidarınızı ayakta tutmak adına bizim siyasetçilerimizi rehin tutamazsınız. Bu ülkeyi bu duruma getirenler iyi bilmeliler ki Türkiye’de barışın, demokrasinin panzehiri içeride tutulan milletvekillerimizdir. Çok geç değil. Bu ülkenin toplumsal barışa ihtiyacı var. Bunun için de yürüttüğünüz hukuksuzluklara bir an önce son verin.

Konuşmasında tutuklu seçilmişleri selamlayan Buldan, “Eş genel başkanlarımız Selahattin Demirtaş ile Figen Yüksekdağ’a söz veriyoruz: Mutlaka kazanacağız. Sayın Demirtaş’ın dediği gibi, o gemi limana varacak. Biz o gemiyi o limana ulaştıracağız” dedi.

(Kaynak: Mezopotamya Ajansı)