Maraş'ın Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde meydana gelen ve 10 ilde yıkıma neden olan 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin ardından Adıyaman'da arama-kurtarma çalışmalarına katılan bir gönüllünün çektiği video sosyal medyada gündem oldu.

Bölgede İHH gönüllüsü olarak görev yapan ve aynı zamanda Adıyaman İl Müftülüğü Din Görevlisi olan Muhammed Kemal Ballı, Adıyaman için daha fazla arama-kurtarma çalışmasının yapılması gerektiğini söyledi.

12 yıldır yaşanan birçok felakette yarı profesyonel olarak arama-kurtarma çalışmalarına katıldığını söyleyen Ballı, Adıyaman kadar beterini görmediğini, Adıyaman’a hiç sahip çıkılmadığını söyle

Hatay'da art arda iki deprem Hatay'da art arda iki deprem

Gazete Duvar'da yer alan habere göre, Ballı sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Evet Malatya, Maraş, Hatay, Pazarcık çok kötü olabilir. Ama bizde en az onlar kadar çok kötüyüz. Gölbaşı, Besni onlarda en az bizim kadar kötü. Henüz depremin 6. günü olmasına rağmen ulaşamadığımız yüzlerce enkaz var. Bu enkazların altında yatan binlerce cesedimiz var. Şaka yapmıyorum yüzlerce ulaşamadığımız enkaz var bugün depremin 6. günü olmasına rağmen. Ekip yok, ekipman yok. Ekip ve ekipmanlar geç kaldı. İlk 2-3 gün hiç yoktu. Daha sonra durumun ciddiyetinin farkına vardıklarında buraya ekip ve ekipman yollandı. Yazık, çok yazık. Bana sus, konuşma, söyleme, boş ver diyorlar. Yahu arkadaşlar ben sadece kendi ailemden 20-21 kişiyi kaybettim, tam sayısını bilmiyorum. Vallahi billahi tillahi en az yüzlerce arkadaşımı kaybettim Adıyaman merkezde. Yav neresine susalım. Ne yapalım. Nasıl edelim. Nereye kadar susacağız? Yazık günahtır ya. Yazık günahtır. Ve belki bu enkaz kaldırma çalışmaları günlerce devam edecek. Ve biz binlerce ceset çıkaracağız. Yazık günah. Lütfen sesimizi de duyurun ama şu anlamda duyurun. 'Adıyaman sahipsiz memlekettir' diye duyurun.”