MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin organize suç örgütü yönetmekten hükümlü Alaattin Çakıcı’yı ziyaret etmesinin ertesi günü İçişleri Bakanlığı, Çakıcı’nın ‘eylem hazırlığındaki adamları’na yönelik operasyonların dökümünü yayınladı.

İçişleri Bakanlığı, ‘’Alaattin Çakıcı’nın silahlı eylem yapan ve eylem hazırlığı içerisinde bulunan adamları yakalanmıştır’’ açıklaması yaptı.

Bakanlık bu açıklaması ile önce Alaattin Çakıcı'yı ‘'Kahraman ilan eden'' daha sonra cezaevinden tedavi için götürüldüğü hastanede ziyaret eden ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan da Çakıcı'nın hastalığı nedeniyle affını düşünmesini isteyen Bahçeli'ye, hükümetten farklı bir açıklama geldi.

İçişleri Bakanlığı açıklamasında şöyle denildi:

SİLAHLI EYLEM HAZIRLIĞI

 ‘'2018 yılında yürütülen başarılı operasyonlar sayesinde İstanbul başta olmak üzere büyükşehirlerdeki suç örgütlerinin liderler kadroları da yakalanmıştır. Alaattin Çakıcı liderliğindeki suç örgütüne yönelik İstanbul ve Antalya illerinde gerçekleştirilen operasyonda 57 şüpheli, yakalanmıştır. 2017 yılında ise, Alaattin Çakıcı'nın silahlı eylem yapan ve eylem hazırlığı içerisinde bulunan 8 adamı İstanbul'da, 9 adamı Ankara'da, 15 adamı İzmir'de olmak üzere toplam 32 adamı yakalanmıştır''

ÇAKICI'NIN SUÇ DOSYASI

Cumhuriyet'in aktardığına göre, Çakıcı'nın şimdiye kadar suçlu bulunduğu dosyalar şöyle:

Gazeteci Hıncal Uluç'u yaralatmaktan 3 yıl ceza aldı.

Borsacı Adil Öngen'i öldürtmeye teşebbüsten 10 yıl 10 ay ceza aldı.

Eski eşi Uğur Kılıç'ı öldürtmekten 19 yıl ceza aldı. (Tahrik indirimi aldı)

Suç örgütü liderliği ve Karagümrük Spor Lokali'ni kurşunlatmaktan 18 yıl ceza aldı.