Mahkeme, dosyayı temyize götürmeye hazırlanan mağdur avukatlarının katılımını da düşürdü.

HDP’nin 2015 seçimi öncesi 5 Haziran’daki mitingine düzenlenen saldırıda 5 kişi hayatını kaybetmiş, 210 kişi yaralanmıştı.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre avukat Mehmet Öner, davaya müdahilliklerinin kaldırılmasının kendilerine tebliğ edilmediğini de söyledi.

Öner, daha önce 10 polis hakkında verilen beraat kararını istinafa taşıdıklarını, daha sonra beraat ettirilen 4 polis hakkındaki kararı da İstinaf Mahkemesi’ne taşıyacaklarını belirterek, sürecin takipçisi olacaklarını söyledi.

"KALDIRDIM AMA SİZE SÖYLEMEDİM"

Davada bazı polisler hakkında verilen “hükmün açıklanmasının geri bırakılması” kararına dair iki tarafın da itirazı üzerine karar, Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nce bozulmuş, yeniden yargılama yapılmıştı.

Bozulma kararının verilmesinden sonra başlayan yeniden yargılama için duruşmaya gittiklerinde başından beri müşteki sıfatıyla kabul edilen katılma taleplerinin düşürüldüğünü öğrendiklerini ifade eden Öner, şu açıklamayı yaptı:

“Duruşmaya gittiğimizde mahkeme, 'Sizin katılan talebinizi kaldırdım' dedi. 'Neden kaldırdınız? Kaldırma kararı bize tebliğ edilmedi' dedik. 'Ben kaldırdım, ama sizlere söylemedim, şimdi söylüyorum' dedi.”

“CEZASIZLIK POLİTİKASININ DEVAMI”

Dosyada katılımlarının kaldırılmasının cezasızlık politikasının devamı olduğunu vurgulayan Öner, “Verilen ceza kötü bir ceza olsa da az bir ceza olsa da burada devlet, katliamın gerçekleşmesinde etkisi olan kendi polisini koruma yoluna gitti. 5 kişinin öldüğü onlarca kişinin ağır yaralandığı bu olayda devlet, insanların mağduriyetini görmezden geldi” diye konuştu.

Hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararlarına kendilerinin de farklı dosyalarda defalarca itiraz yoluna gittiklerini ancak Ağır Ceza Mahkemeleri'nin işin esasına girmediğine işaret eden Öner, 9. Ağır Ceza Mahkemesi'nin suçu belediyeye atarak işin esasına girip hükmü bozduğunu hatırlattı:

“Şimdiye kadar biz, defalarca bu hükmün açıklanmasının geriye bırakılması kararlarına karşı itirazda bulunduk. Hiçbirinde şimdiye kadar böyle bir esasa girilmedi. Böyle bir cezayı kaldırmak girişiminde bulunmadı. Buna rağmen bu dosya bu şekilde bir yoruma gitmesi, yargılamayı yapması asıl niyetin ne olduğunu gösterdi. Devlet, burada görev alan polisini, askerini hiçbir şekilde mağdur etmeyeceğini, isterse suç işlesinler, isterse katliam yapsınlar veya katliamda etkili olsunlar, bu şekilde mağduriyetlere sebebiyet verseler dahi arkasında olduğunu, sahiplendiğini bir kez daha gösterdi.”

“O ZAMAN GÖREVİ İHMAL EDENLER BULUNSUN”

Avukat Öner, saldırının meydana gelmesinde bir güvenlik zafiyeti olduğunu da sözlerine ekledi:

“Sen alanın güvenliğini sağlamakla görevliysen ve bu alanda böyle bir tehlike oluyorsa insanlar ölüyorsa, yaralanıyorsa, bir katliam oluyorsa demek ki birileri görevini yapmamıştır, ihmal etmiş demektir. Mademki bular yapmadı, bunlar görevini imal etmedi, o zaman ihmal edeni bulup, cezalandırma yoluna gitmemen lazım.”

NE OLMUŞTU?

IŞİD üyesi Orhan Gönder’in miting alanına koyduğu iki ayrı bombanın patlatılması öncesi Diyarbakır'da bir otelde konaklandığı bilinmesine rağmen hakkında işlem yapılmamasıyla ilgili 19 polis hakkında görevi ihmal suçlamasıyla soruşturma başlatıldı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, polislerden beşini kovuşturma dışı bırakırken, 14’ü hakkında hazırladığı iddianameyi mahkemeye sundu.

Diyarbakır 14. Asliye Ceza Mahkemesi'nde yargılanmaya başlanan polislerden 10’u hakkında beraat kararı verildi, dördü hakkında ise ayrı ayrı 2 ay 15 gün hapis cezası verildi ve hükmün açıklanması geri bırakıldı.

Hapis cezası verilen polisler, Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi'ne itirazda bulundu. Mahkeme de “olay günü belediyenin çöp toplamaması nedeniyle bombaların tespit edilemediği ve bundan dolayı polislere suç yüklenemeyeceği” yönünde karar vererek, cezayı bozdu. Bozma kararından sonra 14. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada, dört polis hakkında da beraat kararı verildi.

Beraat kararlarına itirazlar sürerken mahkeme heyeti, davadaki mağdur avukatlarının katılımını kaldırdı.