Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Remziye Tosun, Yozgat T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan 30 yıllık tutuklu Metin Güven’in infazının yakılmasına ilişkin Meclis’e soru önergesi verdi. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın yanıtlaması istemiyle verilen önergede, Yozgat 2 Nolu Tipi Cezaevi İdare ve Gözlem Kurulu’nun Güven’in pişman olmadığı kanaatine vararak, tahliyesini 3 ay ertelediği ifadesine yer verildi.

Mezopotamya Ajansı'nın haberine göre Tosun, konu bağlamında Bozdağ’a şu soruları yöneltti:

“*Yozgat 2 Nolu Tipi Cezaevinde bulunan mahpus Metin Güven, infazını tamamlamasına rağmen tahliyesinin ertelenmesinin yasal gerekçesi nedir?
 
*1 Ocak 2021 tarihinde yürürlüğe giren yönetmeliğe göre kurulan ve mahpusların koşullu salıverilme kararları üzerine etkili olan Cezaevi İdare ve Gözlem Kurullarının, mahpusun aleyhine olması sebebiyle geri dönük uygulanması hukuka uygun mudur? Bakanlığınız İdare ve Gözlem Kurullarının kararlarının hukuka uygunluğunu denetlemekte midir?
 
*Cezaevleri İdare ve Gözlem Kurullarının muğlak ve sübjektif gerekçelerle mahpusların tahliye edilmemesine ilişkin Bakanlığınızın girişimleri nelerdir?
 
*İnfazlarını tamamlayan mahpusların tahliye edilmeyerek haklarını ihlal eden İdare ve Gözlem Kurullarına ilişkin Bakanlığınız adım atacak mıdır?
 
*1 Ocak 2021 tarihinden itibaren, Türkiye genelinde illere göre, İdare ve Gözlem Kurullarınca tahliye edilmeyen mahpus sayısı kaçtır?”