HDP'li Gergerlioğlu: Çıplak aramayı yapanlar utanmıyor ama biz 'terörist' oluyoruz 

AKP’li Zengin, Gergerlioğlu’nun “Meclis’i terörize etmekle” suçlamıştı 

Siyaset 20.12.2020 - 11:05 20.12.2020 - 11:05

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili ve Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu üyesi Ömer Faruk Gergerlioğlu, emniyette ve cezaevlerinde uygulanan “çıplak arama” işkencesini gündeme getirmesi ardından AKP’li vekiller tarafından hedef alındı.  

Gergerlioğlu hakkında Uşak Valisi Funda Karabıyık suç duyurusunda bulunurken, AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan çıplak aramaya ilişkin belge istedi.  

AKP’li Özlem Zengin ve Cahit Özkan’ın söylemleri ardından ise pek çok kadın, maruz kaldıkları uygulamayla ilgili yaşadıklarını anlatmaya başladı. 

AKP’nin hak ihlallerini gündeme getirdiği için “Meclis’i terörize etmekle” suçladığı ve hakkında suç duyurusunda bulunulan Gergerlioğlu, Mezopotamya Ajansı’na (MA) konuştu. 

‘TÜRKİYE BU AYIPTAN KURTULMALI’ 

Çıplak aramanın bir Türkiye gerçeği olduğunu ifade eden Gergerlioğlu, yıllardır insanların bu duruma maruz kaldığını ifade etti.  

Çıplak aramaya maruz kalan insanların uzun zamandır yaşadıklarını dile getirmeye çekindiğine dikkat çeken Gergerlioğlu, Türkiye’de erkekler, kadınlar, çocuklar ve hatta bebeklerin bile cezaevi girişinde çıplak arama uygulamasıyla tacize maruz kaldığını söyledi.  

Çıplak arama meselesine ilişkin yaptığı çağrının ardından binlerce yurttaştan başvuru aldığını dile getiren Gergerlioğlu, “Uşak’ta 30 üniversiteli kadının yaşadıklarından sonra 4 aydır bu konunun üstüne gidiyordum. Kadınlar kendilerine yapılan tacizleri anlatmaya başladı. Çıplak aramaya karşı sosyal medyada hashtag çalışması başlattık. 200 üzerinden tweet atılarak buzdağının altında kalan büyük bir sorunun açığa çıkmasını sağladık. Türkiye’nin artık bu ayıptan kurtulması gerektiğini gördük” dedi. 

‘BU UYGULAMAYI YAPANLAR UTANMIYOR AMA BİZ TERÖRİST OLUYORUZ’ 

Gergerlioğlu, kendisinin hedef alınmasını ise “inkar” politikasının devamı olarak yorumladı. Bakanlıkların dahi konudan haberdar olduğunu ve sorulduğunda “yönetmelikte var” savunması yapıldığını aktaran Gergerlioğlu, “İnsanların uğradığı çok büyük bir ayıbı, utancı, ihlali dile getirdiğim için ‘teröristlik’ yapıyormuşum. Bu uygulamaları yapanlar utanmıyor ama biz ‘terörist’ oluyoruz. Zengin’in reddetmesi var olan bir gerçekliğin olmadığı anlamına gelmiyor. Yönetmelikte var ve yapıyorlar. Ayrıca bu uygulamayı daha ağır bir insan hakları ihlaline çevirerek yapıyorlar. Bunun olmaması gerektiğini elektronik cihazlarla aramaların yapılması gerektiğini, insanların vücutlarının aranmasının doğru olmadığını söylüyoruz. Onlar sırf boyun eğdirmek için bu yola başvuruyorlar” diye belirtti. 

“KÜRT HALKINA YÖNELİK İHLALLERİ DİLE GETİRİRSEN ‘PKK’Lİ, CEMAAT SORUŞTURMASI İHLALLERİNİ DİLE GETİRİRSEN ‘FETÖ’CÜSÜN DİYORLAR” 

İnsan onuruna aykırı olduğu çıplak aramalara herkesin karşı çıkması gerektiğinin altını çizen Gergerlioğlu, hak ihlallerini dile getirdiği için hedef alınmasına ilişkin şunları söyledi: “Eğer Kürt için hak ihlali var dersen damga hazır ‘PKK’lisin’, cemaat soruşturması nedeniyle yaşananları dile getirirsen de ‘FETÖ’cüsün’ diyorlar. Onların insan hakları kavramından haberleri yok. İnsan hakları insan onuruna aykırı her şeyin karşısında durmamız gerektiğini, güçlü devlet aygıtına karşı bireyin korunması gerektiğini belirtiyor.” 
 
'HİÇ KİMSE BU MUAMELEYE BOYUN EĞMESİN' 

Yapılan başvurularda hiçbir zaman kimliğe bakmadığını belirten Gergerlioğlu, şu çağrıda bulundu: 

“Çok ihlal var ve bu ihlallere karşı birlikte mücadele etmemiz gerekiyor. 10 yıldır konuşmayan mağdurlar son günlerde bana binlerce mesajla döndü. Ömür boyu unutamayacakları ağır çıplak arma, işkence ve taciz muamelelerini bana anlattılar. Hiç kimse bu muameleye boyun eğmesin ve haklarını arasın, kendisine zulmedenlere karşı mücadele etsin.” 
 
İŞKENCEYE KARŞI TOPLUMSAL MÜCADELE ÇAĞRISI 

Tüm bu mağduriyetlerin araştırılması için hafta içinde Meclis’e araştırma önergesi vereceklerini dile getiren Gergerlioğlu, “çıplak arama” işkencesinin bitmesi için de mücadele edeceklerini söyledi. Bu konuda herkese duyarlılık çağrısında bulunan Gergerlioğlu, “Hep beraber bu utanç verici uygulamayı bitirebiliriz. Bu konuda gayret sarf edeceğiz ve başaracağız çünkü çok güçlüyüz, haklıyız. Utanç verici uygulamalara karşı toplumsal birliktelik olursa çok güçlü bir kazanç elde edebiliriz” dedi. 

Yorumlar