HDP Grup Başkanvekilleri Meral Danış Beştaş ve Saruhan Oluç, öğrenci yurtlarının ücretsiz olmasını içeren kanun teklifini Meclis Başkanlığı’na sundu.

Teklifle, kamu yurtlarının tamamen ücretsiz olması, özel yurtlarda kalan öğrencilerin barınma ücretlerinin Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından karşılanması ve yurtlarda barınma imkânı olmayan öğrencilerin barınma ücretlerinin valiliklerce üstlenilmesine ilişkin düzenlemeler yapılması amaçlandı.

YOKSULLAŞMAYI EN ÇOK GENÇLER HİSSEDİYOR’

TBMM Başkanlığına sunulan ‘Barınma Hakkının Sağlanması Kapsamında Üniversite Öğrencilerine Gerekli Desteklerin Verilmesine Dair Kanun Teklifi’nin gerekçesinde toplumun genelinde yayılan yoksullaşmayı en çok gençlerin ve üniversite öğrencilerinin hissettiği ifade edildi.

Pandemiyle derinleşen yoksulluğun yüz yüze başlayan eğitimlerin ardından daha da açığa çıktığı vurgulanan teklifte şu ifadelere yer verildi:

“Kiralardaki fahiş artışlar, konut fiyatlarının yükselmesi, kamusal bir görev olan yurtların yüksek fiyatları ve özel öğrenci yurt fiyatlarının öğrenciler tarafından karşılanamayacak düzeyde olması sebebiyle üniversite öğrencileri barınma haklarını talep etmek için itirazlarını yükseltmektedir.”

‘ÖĞRENCİLERİN BARINMA HAKKININ TANINMASI ANAYASAL SORUMLULUKTUR’

Barınma ve geçim sorunu yaşayan gençlerin başlattıkları eylemlerin kısa süre içerisinde birçok kente yayıldığı, kamuoyundan büyük destek aldığı belirtilen kanun teklifinde, “Üniversite öğrencilerinin sorunlarını çözmekle yükümlü olan iktidar ise barınma hakkını tesis etmek yerine öğrencileri kriminalize eden, vasat ve tehlikeli bir dile yaslanarak sorunları derinleştirmektedir. Oysa öğrencilerin somut sorunları ve bu sorunların gerçeklere tekabül ettiğini gösteren veriler tüm kamuoyunun bilgisi dahilindedir. Dolayısıyla iktidarın söz konusu tutumundan vazgeçmesi ve öğrencilerin barınma hakkını tanıması kaçınılmaz, anayasal ve siyasal bir sorumluluktur” denildi.

‘ÖZEL YURTLARDA BARINAMAYAN ÖĞRENCİLERİN MASRAFLARI VALİLİKLERCE KARŞILANSIN’

Üniversite öğrencilerinin yaşadığı sorunların sadece barınma ile sınırlı olmadığı, sorunların çözümü için kapsamlı ve katılımcı gençlik politikalarına ihtiyaç duyulduğu vurgulanırken, gençlere bütçeden daha fazla kaynak ayırmak, demokratik haklarına saygı duymak, evrensel hukuk ilkeleri çerçevesinde davranmak atılacak adımlar arasında yer aldı.

Barınma sorununu çözmek için verilen kanun teklifinde hayata geçirilmesi talep edilen öneriler şu şekilde sıralandı:

- Kamuya ait yurtların öğrencilere ücretsiz hizmet sağlaması,

- KYK’ye bağlı yurtlarda boş kontenjan kalmasının önüne geçilmesi,

- Özel yurtlarda kalan öğrencilerin desteklenerek masraflarının karşılanması,

- Kamu ve/veya özel yurtlarda barınma imkânı olmayan öğrencilerin kira, elektrik, su gibi temel barınma masraflarının ilgili valiliklerce sağlanması.