HDP,  Amedspor – Sakaryaspor maçında çıkan olayları Meclis’e taşıdı

“Amedspor Sakaryaspor Maçında gelinen noktada insanlar ölmeden ülke daha fazla gerilmeden bir çalışma yapılması planlanmakta mıdır?”

Spor 04.03.2019 - 14:34 04.03.2019 - 14:34

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili ve İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi Dr. Ömer Faruk Gergerlioğlu dün oynanan Amedspor – Sakaryaspor maçında çıkan olayları Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a sorarak Meclis gündemine taşıdı.

Dr. Ömer Faruk Gergerlioğlu, “Amedspor Sakaryaspor maçında dostluk barış ve kardeşliğin konuşulması gerekirken bugün yine nefret söylemini ve şiddeti konuşmak durumunda kalıyoruz. Ben Sayın Fuat Oktay’a 18 Ekim 2018 tarihinde bir soru önergesi vermiş ve spor müsabakalarında görmek istemediğimiz bu görüntülerin tekrar yaşanmaması için uyarılarımı yapmıştım. Ancak hükümet her gerilimi kendisine yönelik bir oy fırsatı olarak görmekte ve ülkeyi ayrıştırıcı bölücü dilin esiri haline getirmektedir” dedi.

“Çocuklara nefreti ve şiddeti miras bırakıyoruz” diyen Gergerlioğlu, “Ne yazık ki artık insanların şaşırmadığı hadiseler yaşanmakta ve bu durum olağanlaşmaktadır. Bu durumu toplum kabul etmemeli insanlar özünde barış olan bir spor müsabakasına çıkmaktadır. Çocuklarımız bu nefret dilinden çok kötü etkilenmektedir. Biz sorunlarımızı bu dönemde çözmemiz gerekir derken çocuklara nefreti ve şiddeti miras bırakıyoruz” ifadelerini kullandı.

Gergerlioğlu, “İçişleri Bakanlığı’na ve Futbol Federasyonuna düşen konuyu objektif olarak değerlendirmektir. Amedspor’un herkesçe malum olan yalnızlaştırılması politikasından vazgeçilmelidir. Amedspora yönelik dışlayıcı politikaların Türkiye’nin yarınlarına yararı yoktur oldukça büyük zararları bulunmaktadır” dedi.

HDP Kocaeli Milletvekili ve İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi Dr. Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a sorduğu sorular:

*Konuyla ilgili soruşturma yapılmış mıdır? Soruşturma yapılmışsa hangi aşamadadır?

*Sakaryaspor teknik heyeti ve yönetiminin güvenlik güçlerinin oldukça iyi bir güvenlik aldıklarını söylemelerine rağmen iddialar doğruysa 90 dakika boyunca bir futbolcu kesici bir aletle sahada nasıl durabilmiştir?

*Amedspor oyuncusu Deniz Naki'ye, ayrımcılık ve ideolojik propaganda nedeniyle 3 yıl 6 ay müsabakalardan men ve 273 bin lira para cezası verilmişti. İstiklal Marşı okunurken Dilaver Güçlü’nün bozkurt işareti yapması neticesinde aynı cezaya çaptırılacak mıdır?

*Diyarbakır Valiliği Güvenlik Koordinasyon toplantısında emniyetin aldığı karar neticesinde Sakaryaspor’ dan sadece 15 yönetici ile gelmesi kararlaştırılırken 35 yöneticinin gelmesinin sebepleri nelerdir? Bunun bir provokasyon olduğu iddiaları doğru mudur?

*Sakaryaspor’un yöneticilerinin soyunma odasına girerek: “Biz buraya ölmeye geldik.” ifadeleri kullandıkları iddiası doğru mudur?

*Sakaryaspor futbolcularının maç başlarken seremoni gereği başarılar dilenmesi gerekirken Amedsporlu futbolcuların elini sıkmamasının sebepleri nelerdir?

*Amedspor’ a yönelik iddialara karşın A Spor başta olmak üzere spor kanallarının Amedsporlu futbolcu ve yöneticilere cevap hakkı tanımamasının sebepleri nelerdir? Bu konuda RTÜK devreye girecek midir?

*Maçın gözlemcisinin raporu açıklanmış mıdır? Gözlemci raporunda hangi konulara değinmiştir?

“Amedspor’un kapatılması için böyle bir algı operasyonu yapıldı.” iddiaları doğru mudur? Bu iddialar doğruysa bu plan kim ya da kimler tarafından tasarlanmaktadır?

*15 Ekim 2018 tarihinde henüz cevap vermediğiniz önergemde Sakaryaspor - Amedspor maçında çıkan olaylara dikkat çekmiş ve bundan sonra aynı olayların önlenmesi için çalışmalar yapılmasını istemiştim. Gelinen noktada insanlar ölmeden ülke daha fazla gerilmeden bir çalışma yapılması planlanmakta mıdır?

*Bu olayların seçim ortamında oyların konsolide edilmesi için bilerek ve planlı yapıldığı iddiaları doğru mudur?

*Nefret söyleminin en acı tanıklarından futbolcu Lefter Küçükandonyadis’in isminin verildiği bir futbol sezonunda bu tarz utanç olaylarının yaşanmamasıyla ilgili hangi çalışmalar yapılacaktır?

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@