Hakkari merkeze bağlı Oğul Köyü’ne bağlı Kanireş Çeşmesi bölgesi, dün ‘Bayraktar’ isimli silahlı insansız hava aracıyla (İHA/SİHA) bombalandı.

Saldırıda bir köylü hayatını kaybederken, üç köylü de yaralandı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Nihat Akdoğan, bombalamaya ilişkin Twitter hesabından ayrıntıları aktardı.

Akdoğan, bombalamada Mehmet Temel, İsmail Aydın, Musa Tarhan ve İbrahim Sak adlı köylülerin yaralandığını belirtti.

HDP’li vekil, Hakkari Devlet Hastanesi’ne kaldırılan yaralılardan Mehmet Temel’in hayatını kaybettiğini de duyurdu.

Yaralanan İsmail Aydın, İbrahim Sak ve Musa Tarhan’ın ise hastanedeki tedavileri devam ediyor.

HAKKARİ VALİLİĞİ’NDEN AÇIKLAMA

HDP’li Akdoğan’ın açıklamasının ardından Hakkari Valiliği, yazılı bir açıklama yaptı.

Valilik, “Hakkâri-Merkez İlçe Oğul Köyü Kanireş Çeşmesi bölgesinde tespit edilen (1) dinamik hedefe, 31 Ağustos 2017 Perşembe günü saat 15.30 sıralarında, SİHA (BAYRAKTAR) ile (1) bomba atılmıştır” diyerek yaşananları doğruladı.

Hakkari  Valiliği, bombardımanda yaralanan köylüleri “işbirlikçi” olarak niteledi.

Açıklamada, “Hakkâri-Merkez İlçe Oğul Köyü Kanireş Çeşmesi bölgesinde tespit edilen (1) dinamik hedefe [(4) BTÖ mensubu], 31 Ağustos 2017 Perşembe günü saat 15.30 sıralarında, SİHA (BAYRAKTAR) ile (1) bomba atılmıştır.  Söz konusu atış neticesinde, (4) BTÖ mensubunun etkisiz hale getirildiği değerlendirilen bölgede, teröristlerle toplantı halinde bulundukları sonradan  anlaşılan İbrahim SAK ve Musa TARHAN isimli işbirlikçiler hafif şekilde, Mehmet TEMEL ve İsmail AYDIN isimli işbirlikçiler ise ağır şekilde olmak üzere toplam (4) işbirlikçinin yaralandığı, kendi imkânları ile Hakkâri Devlet Hastanesine giderek tedavi altına alındıkları tespit edilmiştir. Söz konusu yaralanan işbirlikçilerden Mehmet TEMEL, Hakkâri Devlet Hastanesinde tedavi altında iken vefat etmiştir.Konu ile ilgili adli tahkikat devam etmektedir” denildi.

Yaşananlardan hemen sonra olay yerine giden Mehmet Temel’in annesi Sima Temel, oğlunun sivil olduğunu ve köye kendisini almak için geldiği sırada vurulduğunu söyledi.

Anne Temel, Fırat Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada yaşananları şöyle aktardı:

Oğlum öğlen saatlerinde beni almak için köye geldi. Van’da bir yıldır tutuklu bulunan babasına bayram ziyareti için gidecektik. Ben de kendisine akşam servisle geleceğimi söyleyince o da arkadaşları ile köyün altındaki Kanireş’te piknik yapmaya gideceklerini, öğlen yemeğini yedikten sonra şehre geleceğini belirterek yanımdan ayrıldı. Öğlen namazını kılıyordum ki bir patlama oldu. Aşağıya indiğimizde oğlumu kanlar içinde bulduk.

Eşinin inşaatlarda çalışarak yaşamını sürdürdüğü belirten Naciye Temel de, “Eşim saat 13.00’da köye gitti. Köydeki annesini almak için gitti ama kanlar içinde cenazesi geldi” dedi.

 “Çözüm süreci”nin sona ermesinin ardından başlayan çatışmalı süreçte bugüne kadar çok sayıda insan hayatını kaybetti ve kaybetmeye devam ediyor.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi’nin müzakerelerin sonlandırılması sonrası başlayan çatışmalı döneme ilişkin hazırladığı raporda, son iki yıllık çatışmalı süreçte silahlı çatışmalar, bombalı saldırılar ve yargısız infazlar sonucu polis, asker, korucu, gerilla ve siviller dahil 2 bin 722 insanın hayatını kaybettiği açıklanmıştı.

Benzer şekilde, dünyanın önde gelen sivil toplum örgütlerinden Uluslararası Kriz Grubu (ICG) da, çözüm sürecinin ‘bozdolabına kaldırılmasının’ ardından başlayan çatışmalı dönemin iki yıllık bilançosuna ilişkin raporunda, 2 bin 981 kişinin yaşamını yitirdiğini duyurmuştu.

(Kaynak: Gazete Karınca)