Yemek sipariş platformu Yemeksepeti, bir kez daha siber saldırıya uğradığı ve kullanıcı verilerinin çalındığı iddialarıyla gündeme geldi. Şirketin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada ise "Bu son olayla bağlantılı olarak da Yemeksepeti sistemlerinde bir veri ihali olup olmadığı uzman ekiplerce detaylı bir şekilde araştırılmış, herhangi bir veri ihlali ya da hırsızlığı kesinlikle tespit edilmemiştir" açıklaması yapıldı. Açıklamada ayrıca verileri yayınlama tehdidiyle Yemeksepeti'nden fidye talep edildiği bilgisi aktarıldı.

AYDIN ÖZÜR DİLEMİŞTİ

Yemeksepeti, yaklaşık 8 ay önce hacklenmiş ve kullanıcı verileri Bitcoin karşılığında satışa çıkarılmıştı. Bu olayın ardından Yemeksepeti'nin kurucusu ve CEO'su Nevzat Aydın, platformun kullanıcılarından özür dilemiş ve “Benzer bir olayın tekrar yaşanmaması için tüm gelişmeleri yapmayı sürdürüyoruz” demişti. Aydın'ın bu son olayın öncesinde ise 1 Kasım tarihinde 'ailesine daha fazla zaman ayırabilmek ve genç girişimcilere destek olmak' gerekçeleriyle istifa etmiş olması dikkat çekti. Bazı sosyal medya hesaplarından, istifaların son olayla ilişkili olabileceği iddiasını gündeme getirdi.

KONUŞMA KAYITLARI...

Yemeksepeti’ni hacklediklerini ve Nevzat Aydın’a ulaştıklarını öne süren hackerlar, yazışma yoluyla konuşmaların kaydını sosyal medya hesaplarından teknoloji içerikleri paylaşan Mesut Çevik'e gönderdi. Söz konusu e-postayı Twitter hesabından paylaşan Çevik, Yemeksepeti’ni etiketleyerek, “Veriler yine ortaya saçılmış sanırım. Az önce e-posta aldım. Bu konuda bir açıklama yapacak mısınız?” diye sordu.