Zülfü Livaneli ile Ayşe Hür arasında "Kürt" tartışması

İnşaattaki Kürt gencin tanınmasını sağlayan Livaneli ile yazar Ayşe Hür arasında tartışma yaşandı

Zülfü Livaneli ile Ayşe Hür arasında "Kürt" tartışması

Yazar Ayşe Hür, geçtiğimiz hafta inşaatta Kürtçe şarkı söyleyen bir gencin videosunu paylaşarak Türkiye’de birçok çevrenin dikkatini çekmesini sağlayan Zülfü Livaneli’ye 11 yıl önce yazdığı yazıyla yüklendi.

Hür, Twitter hesabından şunları yazdı:

"Kurtarıcı (Salvatore) Sendromu deniyor buna psikolojide... Bu genç iki yıldır Instagram'da keşfedilmeyi bekliyormuş. Sonunda "Siz hiç Mustafa Kemal’in 'Kürt yoktur, dili kart kurt dilidir!' dediğini duydunuz mu?" diyen ulusalcı Zülfü Livaneli tarafından "kurtarılacak"... Mesuduz."

LİVANELİ'DEN YANIT

Bu ifadelere yanıt veren Sanatçı Zülfü Livaneli, “Hayatımda bundan daha alçakça bir iftira duymadım. Ne zaman, nerede böyle bir söz söylemişim. Lütfen yazın ya da alçakça iftiralarınızın utancı içinde boğulun” şeklinde cevap verdi.

Bu paylaşımı alıntılayan Ayşe Hür, Livaneli’nin 2009 yılında yazdığı bir köşe yazısının bağlantısını paylaşarak “Kendi yazısını hatırlayamayan bir bunak mı yoksa saldırarak galip çıkmaya çalışan bir terbiyesiz mi? Okuyanlar karar versin. Alıntıladığım cümle yazının son satırında” dedi.

Hür’ün yazıyı anlamadığını söyleyen Livaneli ise karşılığında şunları yazdı:

"Akademisyen geçinen bir küfürbaz 2009 yazdığım ulusalcılığı eleştiren bu yazıyı kavrayamıyor ve ruhundaki karanlığı her yere bulaştırmak istiyor. Zavallı"

Livaneli’nin yazısında hangi ifade yer alıyor?

Hür ile Livaneli arasında polemiğe neden olan yazı 2009’da yazıldı.

"Kürtlerin Onuruna Hitap Edin" başlıklı yazıda Livaneli, Türkiye’deki ulusalcılığı eleştirmiş ve yazının devamında şu ifadeleri kullanmıştı:

Karşılıklı saygı, sevgi. Kimsenin onuruyla, diliyle, kültürüyle oynamamak, kimseyi aşağılamamak.

Eğer Türkiye bunu yapabilecek devlet adamları yetiştirmiş olsaydı, inanın ki 50 bin canımızı yitirmezdik.

Ama “Sen yoksun, dilin de yok, ananla kart kurt diye konuşuyorsun!” derseniz, “Ben varım!” diyenleri de Diyarbakır Cezaevi’ne koyup işkence ederseniz, sonunda çıldırtırsınız insanları.

Bütün bunları Atatürkçülük maskesi altında yapmaksa başlı başına bir facia.

Siz hiç Mustafa Kemal’in “Kürt yoktur, dili kart kurt dilidir!” dediğini duydunuz mu?

Ayşe Hür, daha sonra yaptığı paylaşımda, "ZL (Zülfü Livaneli), benim yorumu okuyana bırakarak aktardığım o cümleyi kendisine atfetmenin "alçaklık" olduğunu ima etti önce. Öz malı olduğunu ispatlayınca önce "mahluk", "zavallı", "akademisyen geçinen" hakaretleri, nihayet "anlamamışsın" demeler.Madem güzel bir cümleydi, niye alçaklık dedin?" yazdı. Hür, devamında şu tweetleri attı:

"Kürtleri sevmek,Kürtlere saygı duymak... Atatürk'ün Kürt politikalarını eleştirmiyorsanız, samimiyetinize inanmak zor arkadaşlar.Atatürk kelimesi kelimesine "kart kurt" demedi belki ama çok daha kötüsünü yaptı.Kürt dilini,Kürt varlığını, Kürt haklarını yok saydı,ısrar edeni ezdi. "Ay bu Kürt çocuğun sesi ne güzel" deyip Atatürk'ün Kürtlere yönelik inkar, asimilasyon ve imha politikalarını görmezden gelir; Atatürk'ün defalarca hapse attırdığı Nazım'ın sözlerini eleştirelere paratöner yaparlar.Bu riyakarlığa düşman olmayanın vicdanından şüphelenmek gerekir"

Güncelleme Tarihi: 16 Şubat 2020, 21:53

YORUM EKLE
YORUMLAR
Serhat Beyazıt
Serhat Beyazıt - 10 ay Önce

Livaneli çok düzgün bir şahsiyet.
Lütfen ona karşı biraz daha ölçülü olalım.

Sevgi alış
Sevgi alış - 10 ay Önce

Ayşe gür Atatürk e sürekli saldıranlardan,saros parası tatlı aylıkmı yoksa yıllıkmı alıyor dolarları merak ediyorum.Bu ülkede neden yaşıyor anlamadım,tutanmı var seni burası Atatürkün kurmuş olduğu,yoktan var olmuş bir ülkedir beğenmeyene haydi naş...diyoruz.

Yunus kürt
Yunus kürt @Sevgi alış - 10 ay Önce

Babanın mülkü mü bu ülke oda bu ülkeye vergi veriyor multeci muamelesi yapıp ırkçılık yapmayın

Sibel Altuntaş
Sibel Altuntaş - 10 ay Önce

Ayşe Hür bu konuda çok yanlış bir yerde.
Livaneli'yi dediğinin tam tersini demiş göstermek için çabalamış.
Yazı ortada öyle bir şey dememiş tersine bu tür sözleri eleştirmiş.

SELAMI HILMISÖZ
SELAMI HILMISÖZ - 10 ay Önce

LIVANELI OLDU OLSAI DÖNEK BIR ŞAHISTIR BUNLARNI SOLCULUKU MILIYETCILIKTIR.LIVANELI BIR KEMALIST-FAŞIST IDEALIST.DERSIM ÜZERINE ANLATIKLARI ORDATA.
http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/ataturk-seyit-rizayi-affedecek-korkusu-300630

Selamı hilmisoz
Selamı hilmisoz - 10 ay Önce

Yazıyı okumuş musun bilmem, orda sana anlatılmak istenen, m. Kemal gelmeden adamları asmak.
M. KEMALİN yanında bulunan çevresi, m. Kemal haberi olmadan yapmak, m. KEMALİN üzerine işleri yıkmak

SIRADAKİ HABER