Yüksel'de yine sert müdahale: Polis, eylemcileri darp etti

Nuriye Gülmen ile Semih Özakça açlık grevinin 163. gününde

Yüksel'de yine sert müdahale: Polis, eylemcileri darp etti

Ankara Yüksel Caddesinde 283 gündür devam eden “İşimizi geri istiyoruz” eyleminde yapılmak istenen basın açıklamasına, aylardır görülmemiş şekilde müdahale eden polis sokağı kalkanları ile kapatarak eylemcileri çok sert şekilde darp etti. 

Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın açlık grevi eylemleri 163’üncü güne girerken hem onlara destek olmak hem de ihraç edildikleri işlerine dönmek isteyen kamu emekçilerinin başlattığı “İşimizi geri istiyoruz” eylemi 283’üncü güne girdi.

Yüksel Caddesi'nde bulunan İnsan Hakları Anıtı önünde basın açıklaması yapmak isteyen KHK ile işlerinden ihraç edilen Veli Saçılık, Adnan Vural, Mehmet Dersulu ve destekçileri katıldı. “Nuriye Semih yaşasın” yazılı pankart açtıkları için tutuklanan Beşiktaş taraftarlarına destek olmak isteyen Veli Saçılık Beşiktaş forması giyerek eyleme katıldı. “Nuriye Semih’in açlık grevi eylemleri 163’üncü gününde Nuriye Semih serbest bırakılsın” yazılı pankart açan eylemciler “Nuriye Semih onurumuzdur”, “Emekçiyiz haklıyız kazanacağız” sloganları attı. 

MEHMET DERSULU GÖZALTINA ALINDI

dihaber'de yer alan habere göre, eylemcilerin Yüksel Caddesi'ne girmesine izin vermeyen polis, kalkanları ile caddenin Konur Sokak girişini kapattı. Polis kalkanları önünde açıklama yapmak isteyen eylemcilere de izin vermeyen polis eylemcilerin pankartını yırttı. Polis slogan atarak kol kola giren eylemcileri iterek sokaktan uzaklaştırırken Mehmet Dersulu’yu darp ederek gözaltına aldı. 

KADINLARI SAÇLARINI YOLDULAR

Yaşanan kargaşada polis Adnan Vural’ı da darp ederek yere düşürürken kadınların da saçlarından tutarak yerlere attı. Eylemciler Konur Sokağın sonuna geldikten sonra biber gazı atan polis eylemcilere tekrar saldırdı. Polis bir kişinin boynunu bir dakika sıktıktan sonra nefesi kesilen eylemci yerden kalkmakta zorlandı. 

POLİS İŞKENCEYİ REDDETMEDİ

Kadın eylemcilere tekme tokat saldıran polis yakaladığı 6 eylemciyi sokağın bir bölümünü kalkanları ile kapatarak içeri aldı. Kalkanların arasına basın mensuplarını almayan polis yurttaşları çok sert şekilde darp etti. Bir eylemcinin saçlarından tutarak kafasını yere vuran polis basın mensuplarının fotoğraf çekmesine de izin vermedi. Polis “Sokağı kapatıp sokak ortasında insanlara işkence yapıyorsunuz” diyen bir yurttaşa işkence yaptığını reddetmeyerek “Onlar bize vurdu biz de gereğini yapıyoruz” diye cevap verdi. 

‘VELİ SAÇILIK’IN KOLU TEKRAR KIRILMIŞ OLABİLİR’

Veli Saçılık’ın ampute olan kolunu daha önce kıran polis Saçılık’ı yine aynı kolunun üzerine düşürdü. Acı içinde yerde kalan Saçılık için ambulans çağırıldı. Veli Saçılık’ı olay yerinde tedavi eden sağlık emekçisi Adnan Vural, Saçılık’ın kolunun tekrar kırılmış olma ihtimalinin olduğunu belirtti. 

Güncelleme Tarihi: 19 Ağustos 2017, 17:54

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER