YSK'dan "sızdırılan kimlik bilgileri" açıklaması

46,6 milyon seçmenin kimlik bilgileri internete sızdırılmıştı

YSK'dan "sızdırılan kimlik bilgileri" açıklaması

Yüksek Seçim Kurulu Başkanı (YSK) Sadi Güven, kimlik bilgilerinin sızdığı iddiası hakkında, "İnternet sitelerinde yaptığımız araştırma sonucunda elde ettiğimiz bilgiler, siyasi partilere verdiğimiz veri tabanıyla uyuşmaktadır" dedi.

YSK Başkanı Güven, kimlik bilgilerinin sızdığı iddiaları hakkında açıklama yaptı.

Güven şunları söyledi:

"İnternette dolaşan dosyadaki verilerin 2008 tarihinde paylaşılan dosyalarla uyumlu olduğu görülmüştür. O dönemde listeleri kimlerin aldığı bizde var ama kim sızdırmıştır, bu yargının bilebileceği bir şey.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı bizden bu konuda bilgi talebinde bulundu. Başsavcılık istemeden önce de kamuoyunda konuşulmaya başlandığında, belgeler doğru mudur, değil midir, nereden çıkmıştır, sızma mıdır, bizim verdiklerimiz listelerden kamuoyuna aktarılan bilgiler midir, bu konuda bir araştırma yapmıştık. Çalışmalarımız devam ediyor. O bilgileri başsavcılığa göndereceğiz.

İnternet sitelerinde yaptığımız araştırma sonucunda elde ettiğimiz bilgiler, siyasi partilere verdiğimiz veri tabanıyla uyuşmaktadır. Mühendislerimiz incelemeleri yaptılar, bizdeki kayıtlarla bire bir uyumlu olmasına rağmen bizim sistemimizden herhangi bir sızma yoktur. Sızma, hemen hemen de imkansız derecede güçtür. Çok güçlü şekilde sistemi koruyoruz."

Güncelleme Tarihi: 08 Nisan 2016, 16:54
YORUM EKLE