YPG Kobani Komutanlığı: Katliamın hesabını ağır ödeteceğiz!

YPG, 233 sivilin katledildiği IŞİD saldırısı ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı

YPG Kobani Komutanlığı: Katliamın hesabını ağır ödeteceğiz!

YPG Kobani Komutanlığı, Kobani’ye saldıran 80-100 arası IŞİD'liden Türkiye’ye kaçan 7'si dışındakilerin tümünün öldürüldüğünü bildirdi. YPG, hayatını kaybedenlerin 'intikamını alma' sözü verdi; "233 sivilin şehit edildiği vahşi katliamın hesabı da çetelere çok ağır ödeteceğiz," dedi.

ANF'deki habere göre; YPG Kobani Komutanlığı, katliamın ardından başlatılan operasyona ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, Kobani'ye giren IŞİD mensupları ile ilgili olarak, "Kobanê’nin güneydeki Sirrîn bölgesinden gizli yollardan tek tek araçlarla geçip Kobanê bölgesinde boş bir arazide birleşip, ÖSO üniformaları giyip ÖSO bayrakları taşıyarak asayiş kontrol noktalarını geçip Kobanê kent merkezine girmişlerdir," bilgisini paylaştı. YPG devamla da şu bilgileri aktardı:

TÜRKİYE'YE KAÇAN 7 IŞİD'Lİ DIŞINDAKİLERİN HEPSİ ÖLDÜRÜLDÜ

"Şehir merkezine girer girmez rastgele taramalarla onlara kadın, çocuk ve yaşlı insanı katleden çeteler aynı zamanda onlarca sivil insanımızı da rehin almışlardır.

Çetelerin kente girdikleri andan itibaren YPG/YPJ ve asayiş güçleri, çetelere karşı geniş kapsamlı bir operasyon başlatmıştır.

Operasyonun 3. gününde, kent merkezindeki çatışmalara giren çete üyelerinin büyük bölümü öldürülmüş, biri de sağ yakalanmıştır.

Kent merkezine giren çetelerden 7’si Türkiye’ye, 8’i ise Kobanê’nin güneyine kaçmıştır. Güçlerimizin ısrarlı takibi sonucunda güneye kaçan çetelerden 2’si Termik bögesinde 6’sı da Korpîngar bölgesinde öldürülmüştür.

Türkiye’ye kaçan 7 çete üyesi dışında kent merkezine giren çetelerin tümü öldürülmüş, silah ve cephanelerine de el konulmuştur.

Çeteler tarafından rehin alınan onlarca sivilin can güvenliklerinin tehlikeye girmemesi için duyarlı davranıldığından operasyon ağır ilerlemiş ve uzamıştır.

Operasyonun başladığı andan itibaren çetelerce rehin alınan onlarca sivil insanımız YPG/YPJ güçlerinin dikkatli ve profesyonelce yaklaşımları sonucunda sağ salim kurtarılmıştır."

223 SİVİL, 23 SAVAÇI YAŞAMINI YİTİRDİ

YPG açıklamasında toplam 233 Kobanili sivilin katledildiği, 273 sivilin de yaralandığı; 23 savaşçının yaşamını yitirdiği aktarıldı.

"İNTİKAM" SÖZÜ

YPG açıklamasında son olarak 'intikam' sözü verilirken, "YPG/YPJ güçleri olarak bir kez daha halkımıza tüm şehitlerin intikamını alacağımızın sözünü verirken bu vahşi katliamın hesabını da çetelere çok ağır ödeteceğimizi duyuruyoruz," denildi.

Güncelleme Tarihi: 28 Haziran 2015, 20:35
YORUM EKLE