YPG: IŞİD Kobani'de 16 köyü ele geçirdi

Rueters'a bilgi veren YPG militanları, IŞİD'in Kobani saldırısı ardından bir çok köyü ele geçirdiğini belirtti...

YPG: IŞİD Kobani'de 16 köyü ele geçirdi

Adını İslam Devleti olarak değiştiren Irak-Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünün Türkiye'nin Suruç ilçesiyle sınır komşusu da olan Rojava'nın Kobani kantonuna büyük bir harekat başlattığı ve birçok köyü ele geçirdiği belirtiliyor.

Reuters haber ajansına bilgi veren YPG militanları IŞİD'in bölgeye ağır silahlarla ve çok kalabalık olarak geldiğini söyledi.

Köylere düzenlenen saldırılarda IŞİD'in tanklar kullandığını belirten YPG'liler, yaklaşık 16 Kürt köyünün IŞİD tarafından ele geçirildiğini ifade etti.

BBC Türkçe'ye bilgi veren Suruç Kaymakamlığı'ndan bir yetkili de sınırın karşı tarafında yoğun çatışmalar yaşandığını doğruladı ve "IŞİD'in üç koldan saldırıya geçtiği haberlerini alıyoruz. Bazı köyleri ele geçirmişler" dedi.

Kaymakamlık yetkilisi "Şu an için en büyük endişemiz karşı taraftan büyük bir göç dalgası gelmesi" dedi ve sınırdaki Türk köylerinde herhangi bir sıkıntı yaşanmadığını belirtti.

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'nden Rami Abdulrahman, Reuters'a yaptığı açıklamalarda "Köyleri basıyorlar. Çok fazla sayda militanla bölgeye geldiler" diye konuştu.

Halk Savunma Birlikleri (YPG), ülkenin kuzeyinde, Türkiye sınırına yakın bölgelerde IŞİD militanlarıyla uzun süredir çatışıyor.

Güncelleme Tarihi: 18 Eylül 2014, 18:27
YORUM EKLE
YORUMLAR
meltem
meltem - 4 yıl Önce

ypg nin böyle bir açıklması yok.salih müslüm hiçbir köyün işidin eline geçmediğni sadece üç dört köydeki sivilleri tahliye ettiğini söyledi ve o köylerde de ypg var..

serhat kc
serhat kc - 4 yıl Önce

dilerim en kısa zamanda geri alirlar yazık oldu allahim sen ypgyi koru onlar olmasa ne yaparız allahın rahmeti üzerinize olsun...

serhat kc
serhat kc - 4 yıl Önce

...inşallah dediğin gibidir meltem içimi azda olsa ferahlattın allah razı olsun