'Yılmaz Erdoğan'ın amcasını ben öldürdüm'

Ayhan Çarkın 4 faili meçhulü anlattı…

'Yılmaz Erdoğan'ın amcasını ben öldürdüm'

Avukat Yusuf Ekinci'nin 1994'te öldürülmesine ilişkin olarak gözaltına alınan Susurluk davası hükümlüsü eski özel harekat polisi Ayhan Çarkın tutuklandı.

İSTANBUL - 1994'de Ankara'nın Gölbaşı ilçesinde cesedi bulunan avukat Yusuf Ekinci'nin öldürülmesine ilişkin soruşturma kapsamında yeniden Ankara Adliyesi'ne getirilen, ''Susurluk'' davası hükümlüsü eski özel harekat polisi Ayhan Çarkın, tutuklandı.

Çarkın, 2 Haziran Perşembe günü İstanbul'da gözaltına alınmış, Cuma günü ise aynı soruşturma kapsamında özel yetkili savcıya ifade vermişti. Çarkın, daha sonra Ankara Emniyet Müdürlüğüne götürülmüştü.

Avukat Yusuf Ekinci'nin eşi avukat Ülkü Ekinci ve oğlu avukat Sertaç Kamil Ekinci, cesedin bulunmasının yıl dönümü olan 25 Şubat 2011'de Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına faili meçhul cinayetin işlendiği tarihte görev yapan yetkililer hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.

'YILMAZ ERDOĞAN'IN AMCASINI BEN ÖLDÜRDÜM'
Susurluk davasının en önemli isimlerinden olan eski özel harekât polisi Ayhan Çarkın’ın, Ankara’da Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Hakan Yüksel tarafından yapılan sorgusunda, 1990’lı yıllarda Ankara’da aralarında ünlü sanatçı Yılmaz Erdoğan’ın amcası Sağlık Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanı Namık Erdoğan’ın da bulunduğu 4 faili meçhul cinayete bizzat katıldığını itiraf etmişti.

Çarkın’ın itiraf ettiği cinayetlerin; 1992-94 yılları arasında Avukat Yusuf Ekinci, Altındağ Nüfus Müdürü Mecit Baskın, DEP İl Başkanı Faik Candan ile Sağlık Bakanlığı’nda ihale yolsuzluklarına karşı mücadelesi ile tanınan Teftiş Kurulu Başkanı Namık Erdoğan’ın öldürülmesi olayı olduğu iddia edildi.

OLAY YERİNİ GÖSTERMİŞ
Şubat ayında, “vicdanının rahatsız olduğunu” söylemesi üzerine İstanbul’da gözaltına alınarak sorgulanan Çarkın, serbest bırakılmıştı. Çarkın’ın Ankara’daki faili meçhul cinayetlerle ilgili ifadeleri Ankara’ya gönderilince soruşturma için Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Hakan Yüksel görevlendirilmişti.

ERDOĞAN: KATİLLERİ 17 YIL ÖNCE SÖYLEMİŞTİK
Konuyla ilgili olarak hurriyet.com.tr'ye açıklama yapan Mustafa Erdoğan "Biz katilleri 17 yıl önce de söylemiştik. Ama o dönemin savcıları bir şey yapmamıştı. Ama yine de 17 yıl sonra böyle bir gelişmenin olması ülkemiz adına daha da umutlu olmamı sağlıyor. Umarım amcamı öldürenler gereken cezayı alırlar" dedi.

ÇARKIN ADALET İÇİN ÇAĞRI YAPTI
Eski özel harekat polisi  Ayhan Çarkın, Sincan Cezaevi'ne götürüldü. Polisler eşliğinde Ankara Adliyesinden çıkarılan Çarkın, bina önünde bekleyen basın mensuplarına, ''Adalet için herkes yardımcı olsun. Müdahiller herkes gelsin bana. Bütün dosyalar açılacak, bütün gerçekler ortaya çıkacak. Herkes müracaat etsin. Bütün herkesi yanıma bekliyorum'' diye seslendi.

Daha sonra polis otomobiline bindirilen Çarkın, Sincan Cezaevi'ne götürüldü.

AJANSLAR


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER