Uluslararası Af Örgütü: Rusya muhaliflere yönelik siyasi zulme son vermelidir

Navalni, bugün ‘denetimli serbestlik sürecini defalarca ihlal ettiği’ için tutuklandı

Uluslararası Af Örgütü: Rusya muhaliflere yönelik siyasi zulme son vermelidir

Uluslararası Af Örgütü, Kremlin muhalifi Aleksey Navalni hakkında bir açıklama yayımladı.

Açıklamada Berlin'den Moskova’ya varışından dakikalar sonra gözaltına alınan Aleksey Navalni'nin, Rusya yetkilileri tarafından derhal ve koşulsuz olarak serbest bırakılması gerektiği belirtildi.

Navalni, Ağustos ayında Sibirya'da zehirlendikten sonra iyileşme sürecini Berlin’de geçiriyordu.

Uluslararası Af Örgütü'nün Rusya Ofisi Direktörü Natalia Zviagina konuya dair yaptığı açıklamada, “Aleksey Navalni’nin gözaltına alınması, Rusya yetkililerinin onu susturmaya çalıştığının bir başka kanıtıdır. Gözaltına alınması, en üst düzeylerden gelen talimatla devlet görevlileri tarafından zehirlendiğine ilişkin iddiaların soruşturulması gerektiğini ortaya koyuyor” dedi.

“Rusya yetkilileri, Navalni'ye karşı amansız bir kampanya yürüttü. Rusya Federal Cezaevi Servisi, iyileşmek için Almanya’da bulunduğu sırada Navalni’nin derhal bir denetimli serbestlik memuruna başvurmasını istedi; aksi halde -siyasi güdümlü suçlamalara dayanan- denetimli serbestliğini ihlal ettiği gerekçesiyle hapse gireceğini açıkladı. Navalni, bugün ‘denetimli serbestlik sürecini defalarca ihlal ettiği’ için tutuklandı.

Yetkililer, Aleksey Navalni'nin gelişini büyük bir güvenlik operasyonuna dönüştürdü. Vnukovo Havalimanı'na çağrılan yüzlerce polis memuru, Navalni'nin destekçilerini hava -20 °C olmasına rağmen havalimanından dışarı çıkardı ve gözaltına aldı. Ayrıca, uçağı Şeremetyevo havalimanına yönlendirmekle de yetinmediler.”

Natalia Zviagina sözlerini şöyle sonlandırdı, “Moskova’nın Vnukovo Havalimanı’nda gözaltına alınan tüm gazeteciler ve Navalni destekçileri derhal ve koşulsuz olarak serbest bırakılmalıdır. Bu kişilerin tek suçu, Aleksey Navalni'yi karşılamak veya Navalni’nin Rusya'ya gelişini haberleştirmek istemeleriydi."

Aleksey Navalni, barışçıl siyasi aktivizmi ve ifade özgürlüğünü kullandığı için özgürlüğünden mahrum bırakıldı. Uluslararası Af Örgütü, Navalni’yi bir düşünce mahkumu olarak görüyor ve derhal ve koşulsuz olarak serbest bırakılması çağrısında bulunuyor. Uluslararası Af Örgütü, Rusya yetkililerine, Navalni’nin zehirlenmesi ile ilgili bir ceza soruşturması başlatma ve tüm sorumluların adil yargılanmak üzere yargı önüne çıkarılmasını sağlama çağrısını yineliyor. Rusya yetkilileri, Navalni’nin Yolsuzlukla Mücadele Vakfı personeli ve destekçileri de dahil olmak üzere muhaliflere yönelik sindirme kampanyalarına ve siyasi zulme son vermelidir.

NE OLMUŞTU?

Rusya'nın en üst düzey yetkilileri ve politikacılarının yolsuzluklarını açığa çıkaran çok sayıda araştırmanın yazarı, popüler siyasi aktivist ve Yolsuzlukla Mücadele Vakfı'nın kurucusu Aleksey Navalni, Noviçok sinir ajanı tarafından zehirlendiği bağımsız uzmanlarca doğrulanan 20 Ağustos 2020'deki olaydan kıl payı kurtuldu.

Navalni, geçtiğimiz yıllarda siyasi gerekçelerle açılan iki ayrı ceza davasında yargılandı ve mahkum edildi. 29 Aralık'ta, Rusya Soruşturma Komitesi, Navalni’ye yeni suçlamalar yöneltti. Navalni, yeni soruşturmada, Yolsuzlukla Mücadele Vakfı'na ve ilişkili kâr amacı gütmeyen kuruluşlara yapılan bağışlardan 356 milyon rubleyi (37 milyon Türk Lirası) zimmetine geçirmekle suçlanıyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER