"Üç Türk diplomat Almanya'dan siyasi sığınma talep etti"

Alman medyası, darbe girişiminin ardından üç Türk diplomatın Almanya'dan siyasi sığınma talep ettiğini ileri sürdü

"Üç Türk diplomat Almanya'dan siyasi sığınma talep etti"

Türkiye'nin Almanya'daki misyonlarında görev yapan üç diplomatın Almanya'ya iltica etmek için başvuruda bulundukları iddia edildi.

Süddeutsche gazetesi-Batı Almanya Radyo Televizyonu (WDR)-Kuzey Almanya Televizyonu'nun (NDR) ortaklaşa verdiği habere göre, Türkiye'nin Almanya'daki misyonlarında 8 diplomatın "FETÖ" bağlantılı olduğu gerekçesiyle diplomatik pasaportlarının iptal edildiği ve bunlardan 3'nün de Almanya'ya iltica başvurusunda bulundukları ifade edildi.

Askeri Ataşe Kurmay Albay Dağlı'nın da bulunduğu öne sürüldü.

Hükümet çevreleriyle Dışişleri Bakanlığına dayandırılan haberde, iltica eden 3 kişi arasında özellikle Türkiye'nin Berlin Büyükelçiliği'ndeki görev süresi sona eren ve Türkiye'ye dönmeyen Almanya'da da nerede olduğu bilinmeyen Askeri Ataşe Kurmay Albay Ayhan Dağlı'nın da bulunduğu öne sürüldü. 

Ayrıca, Federal Göçmen ve Mülteci Dairesi'nin (BAMF) bu müracaatlar hakkında henüz bir karar vermediğine işaret edilerek, iltica başvurusu meselesinin Türkiye ile Almanya arasında yeniden başka bir krize yol açabileceği yorumunda bulunuldu. Haberde diğer diplomatların Türkiye'ye döndükleri ancak bu rakamın daha da artabileceği vurgulandı.
 

Güncelleme Tarihi: 07 Ekim 2016, 22:19
YORUM EKLE