Türkiye'deki sosyal medya yasakları dünya basınında

Yasağı kaldırın çağrısı...

Türkiye'deki sosyal medya yasakları dünya basınında

Twitter ve Youtube'a yönelik yasaklar dünya medyasının gözünü de Türkiye'ye çevirdi. Youtube'nin yasaklanmasının uluslararası ajansların 'flaş' olarak duyurmasının ardından, dünyanın önde gelen internet siteleri ve gazeteleri de yasağa geniş yer ayırdı. İngiliz Financial Times gazetesi ise haberi manşetine taşıdı.

Twitter ve Youtube'a getirilen yasaklar dünyada geniş yankı buldu. ABD Dışişleri Bakanlığı günlük basın toplantısında yasağa açıkça tepki gösterdi. Alman basını ise gazetelerinin internet sitelerinde konuya geniş yer ayırdı. İngiliz gazetesi Financial Times ise yasağı manşetine taşıdı.

ABD, Türkiye 'ye sosyal medya organları Twitter ve Youtube'a getirilen yasakları kaldırma çağrısında bulundu. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Marie Harf, gündelik basın toplantısında, Twitter'in ardından erişimi yasaklanan Youtube ile ilgili soruya verdiği yanıtta, "Twitter konusunda da belirttiğimiz gibi, ifade özgürlüğüne kısıtlayan her türlü eyleme karşıyız. Türk hükümetine, Youtube ve Twitter'a vatandaşlarının erişimini engellemeyi kaldırması yönünde çağrı yapmayı sürdürüyoruz" bildirdi.

İngiliz Financial Times gazetesi ise Türkiye'deki sosyal medyaya yönelik yasakları manşetine taşıdı.

Alman basını Türkiye'de YouTube'a erişimin engellenmesine geniş verdi. Yasağı gazeteler ve televizyonlar kısa süre içinde son dakika haberi olarak verdiler. Gazetelerin internet sayfalarındaki haberlere çok sayıda okur da yorum yaptı. Okurların yorumlarında yasak eleştirilirken, bu haliyle Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne üye olmasına karşı çıkıldı.

Bild, Twitter savaşından sonra Erdoğan şimdi de YouTube kapattı: “Çarşamba günü mahkeme Twitter yasağını kaldırdı. Şimdi Hükümet YouTube'u kapattı."
Die Welt, Erdoğan Twitter'dan sonra YouTube'u kapattı: “Twitter'dan sonra sırada video platformu YouTube var. Şimdi seçim kampanyası var ve o internet söylentilerinden korkuyor. Hükümet çevreleri önlemden bahsediyorlar. Ses kaydı kaldırdığında YouTube'un tekrar açılabileceği ifade ediliyor."

Die Zeit, Türkiye YouTube'u da kapattırdı: “Türkiye'de Twitter'dan sonra YouTube da bloke edildi. Yetkili telekomünikasyon dairesi mahkeme kararı olmadan kapattı."
Der Spiegel, Erdoğan YouTube'u kapattırdı: “Önce Twitter, şimdi YouTube"
Der Tagesspiegel, Erdoğan YouTube'u kapattırdı: “Türk Başbakanı Erdoğan Twitter'ı kapattırdıktan sonra aynı yolu YouTube için de izledi. Pazar günkü yerel seçimlere az bir zaman kala Başbakan Erdoğan Twitter'dan sonra YouTube kapattı. Bu adım mahkeme kararı olmadan atıldı."  

Güncelleme Tarihi: 28 Mart 2014, 21:15
YORUM EKLE