'Türkiye geniş tanımlı işsiz sayısı ile Avusturya nüfusunu geride bıraktı'

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağababa, TÜİK’in açıkladığı işsizlik oranlarıyla ilgili olarak, “Türkiye 9 milyon geniş tanımlı işsiz sayısı ile Avusturya nüfusunu geride bıraktı” dedi

'Türkiye geniş tanımlı işsiz sayısı ile Avusturya nüfusunu geride bıraktı'

Yazılı açıklama yapan Ağbaba, Türkiye genelinde 15 yaş ve üzerindekilerde işsiz sayısının Şubat 2020 döneminde 4 milyon 228 bin kişi olduğunu dile getirdi. TÜİK verilerine göre Türkiye’de geniş tanımlı işsiz sayısının 9 milyon 39 bine yükseldiğini yeni bir rekora imza atıldığını kaydeden Ağbaba, “Türkiye’nin geniş tanımlı işsiz sayısı; nüfusu 8,8 milyon olan Avusturya’yı bile geride bıraktı. Türkiye hem çift haneli enflasyon oranları hem yüksek işsizlik oranları ile hızla uçuruma doğru sürükleniyor” dedi.

6 MİLYON KİŞİ YOK

Verilere ücretsiz izine gönderilenler ve kısa çalışma ödeneği için başvuranların dahil edilmediğini kaydeden Ağbaba, sokaklarda çalışan 6 milyon kişinin de verilerde olmadığını belirtti. Ağbaba, kayıt dışı çalışan yaklaşık 1,5 milyon kişinin de salgın sürecinde işsiz kaldığını kaydederek, “18 milyona yakın kişi işinden ve gelirinden mahrum kaldı” dedi.

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2020, 08:44

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER