Türkiye destekli Suriyeli silahlı gruplar birleşti

Türkiye destekli grupların birleşmesi cihatçı gruplarla olası çatışmaları beraberinde getiriyor

Türkiye destekli Suriyeli silahlı gruplar birleşti

Suriye’nin kuzeybatısında faaliyet gösteren Türkiye destekli silahlı muhalif gruplar Milli Ordu adı altında birleşme kararı aldı. Gruplar, Fırat’ın doğusundaki olası bir operasyona da destek mesajı verdi.

Türkiye destekli Suriyeli silahlı muhalif gruplar Milli Ordu (Ceyşül Vatani) adı altında birleşme kararı aldı. Böylece TSK‘nın Özgür Suriye Ordusu unsurlarıyla birlikte gerçekleştirdiği Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatlarıyla kontrol altına alınan bölgeler ile İdlib vilayetinde faaliyet gösteren silahlı gruplar tek çatı altında toplanmış olacak.

Türkiye'nin desteğiyle muhaliflerin kurduğu Suriye Geçici Hükümetinin Başkanı Abdurrahman Mustafa, Urfa'da düzenlenen basın toplantısında "Milli Ordu ve Ulusal Kurtuluş Cephesinin Suriye Geçici Hükümetine bağlı Savunma Bakanlığı altında tek bir düzenli askeri ordunun çatısı altında birleştiğini" ilan etti.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre yeni yapının ana faaliyet alanını İdlib, Hama, Hama ili kırsalı ve sahil bölgeleri olarak ifade eden Mustafa, "Fırat'ın doğusunda Türkiye'nin terörle mücadelesine de destek olacakları" mesajı verdi.

Türkiye destekli grupların birleşmesinin, İdlib vilayetinde en etkili güç konumundaki El Kaide bağlantılı Heyet Tahrir Şam (HTŞ) ve diğer cihatçı gruplarla olası çatışmaları beraberinde getirebileceği tahmin ediliyor.

Milli Ordu komutanlarından Mustafa Secari de, bölgede Türkiye destekli Milli Ordu komutasında yaklaşık 100 bin savaşçının bulunduğunu söyleyerek, "Bu tabii ki HTŞ'nin canını sıkacaktır. İçeride HTŞ'yi ya da dışarıda İdlib'e girmeye çalışmaları ya da ateşkesi ihlal etmeleri durumunda Suriye hükümet birliklerini püskürtmek gibi pek çok görevle karşı karşıyayız" diye konuştu.

Kaynak: DW Türkçe

Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2019, 19:21

YORUM EKLE
YORUMLAR
Bekes
Bekes - 1 yıl Önce

Sekiz yıldan beri, dünyanın her tarafından gelen ve getirilen,beslenip, büyütüp,egitilip, Suriye devletini yıkmak için her türlü silah ve mühimmat ile donatılanlarla, en az sekiz yıldır herkesin bildiği gibi beraberler,bir aradalar,can ciğerler.birbirinden ayrılmaz kankalardir.bir araya geldiklerini şimdi idrak ettiyseniz,( sekiz yıl kadar azıcık ) geç kaldığınızı düşünmüyormusunuz? kardeşler az kaldı devlet kursunlar, gerçi Rusya sağolsun o heveslerini kursaklarında bıraktı o başka.suriyeye pirince giderken evdeki pıtpıtikten olmayasın diye bir söz var.kime söylenmiş bilmem,fakat bazı sonuçlardan doğruluğu test edilmiştir.biline!

SIRADAKİ HABER