Türkiye'den ABD'ye: Tepkilere tolerans tanımayız

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD'nin açıklamalarına tepki gösterdi.

Türkiye'den ABD'ye: Tepkilere tolerans tanımayız

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, tutuklu yargılanan ve dün ev hapsi kararı verilen rahip Brunson’la ilgili ABD’nin açıklamalarına tepki gösterdi. Çavuşoğlu, “Tehditlere tolerans göstermeyiz” ifadesini kullandı.

ABD Başkanı Donald Trump ve Başkan Yardımcısı Pence’in, “Pastör Brunson’un uzun tutukluluğu için geniş yaptırımlar uygulayacağız” açıklamasına Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu yanıt verdi.

Twitter hesabından açıklama yapan Çavuşoğlu, “Hiç kimse Türkiye’ye dayatmada bulunamaz. Tehditlere asla tolerans göstermeyiz. Hukuk kuralları istisnasız herkes için geçerlidir” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da yazılı açıklama ile ABD’yi eleştirdi. Açıklamaları tehditkar olarak nitelendiren Kalın, şunları kaydetti:

“ABD yönetiminin açıklamalarının, bir NATO müttefiki olan ülkemize yönelik kullanılan tehditkar dilin kabul edilmesi mümkün değildir. ABD, kendi çıkarlarına ve müttefiklik ilişkimize daha çok zarar vermeden, bir an önce tavırlarını gözden geçirerek yapıcı bir zemine dönmelidir.”

AKSOY: ABD’Yİ YAPICI DİYALOG ÇERÇEVESİNE DÖNMEYE DAVET EDİYORUZ

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy da basın toplantısındaki bir soru üzerine Trump ve ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’in açıklamalarını değerlendirdi.

Türkiye’ye karşı tehditkar bir üslup kullandığını belirten Aksoy, “Türkiye hukukun üstünlüğünü esas alan köklü bir demokratik geleneğe ve siyasi düzene sahip egemen bir devlettir. Türkiye’ye kimse emir veremez ve tehdit edemez. Türkiye’ye karşı tehditkar bir dil kullanılması kabul edilemez” dedi.

ABD ile ilişkilerini düzeltmek için siyasi iradeyi ortaya konulduğunu belirten Aksoy, “ABD yönetiminin ülkelerimiz arasındaki müttefiklik ve dostluk ilişkilerini hiçe sayan tehditkar mesajlarını kabul etmemiz mümkün değildir. ABD yönetimini bir an önce bu yanlış söylemi bir kenara bırakarak bugüne kadar sürdürdüğümüz yapıcı diyalog çerçevesine dönmeye davet ediyoruz” diye konuştu.

ABD’li rahip Andrew Craig Brunson, 9 Aralık 2016’da tutuklanmış, “FETÖ ve PKK adına suç işlediği” iddiasıyla hakkında dava açılmıştı. Brunson hakkında dün adli kontrol kararı verilmişti ve ev hapsine alınmıştı.

ABD Başkanı Donald Trump, bugün yaptığı açıklamada Brunson’un serbest bırakılmasını istedi. Trump, “ABD, Pastör Andrew Brunson’un uzun tutukluluğu için geniş yaptırımlar uygulayacak” dedi.  

Kaynak: Gazete Duvar 

Güncelleme Tarihi: 27 Temmuz 2018, 17:05

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER