TSK darbe girişiminde bulunan askerlerin sayısını açıkladı

"Darbeciler 35 uçak, 37 helikopter kullandı, 3 gemi, 3 bin 992 hafif silah kullandı"

TSK darbe girişiminde bulunan askerlerin sayısını açıkladı

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), darbe girişimine katılan asker sayısının sayısının 8 bin 651 olduğunu açıkladı.
 
TSK'dan yapılan açıklamada, Açıklamada, "Darbeciler 35 uçak, 37 helikopter kullandı, 3 gemi, 3 bin 992 hafif silah kullandı. 74'ü tank 246 zırhlı araç da darbeci askerler tarafından sokağa çıkarıldı. Darbe girişimine 8 bin 651 personel katıldı. Bunların bin 676'sı er/erbaş, bin 214'ü ise askeri öğrenciler" ifadelerine yer verildi.
 
Açıklamada, "Yapılan incelemede milletimize, değerlerimize, yüce Meclisimiz başta olmak tüm kurumlarımıza asker elbisesi taşıyan illegal çete mensubu hain teröristlerin (FETÖ) sayısının 8 bin 651 olduğu (bin 676’sı erbaş/er, bin 214’ü askeri öğrenci), bu sayının TSK personel mevcudunun yüzde 1,5’ine tekabül ettiği, dolayısıyla TSK’nın kahır ekseriyetinin bu hain girişime şiddetle karşı çıktığı zaten sayılar üzerinden de görülmektedir" denildi.
 
'GENEL ORANI YÜZDE 1,5'
 
Kullanılan harp silah, araç ve malzemelerinin TSK toplam mevcuduna oranı ise şöyle açıklandı:
 
"Uçaklarda yüzde 7 (35 uçak bunun 24’ü muharip uçak), helikopterlerde yüzde 8 (37 helikopter bunun 8’i taarruz helikopteri), tank ve zırhlı araçlarda yüzde 2,7 (246 Zh. araç bunun 74’ü tank), gemilerde yüzde 1 (3 gemi), hafif silahlarda yüzde 0,7 (3 bin 992 adet hafif silah) olduğu tespit edilmiştir."
 
Açıklamada, "Mazisi şan ve şerefle dolu, gücünü yüce Türk milletinden alan TSK içerisine sızmış illegal çete mensubu hain teröristlerin (FETÖ) ülkemize yaşattığı bu zillet ve rezalete katılan/destekleyenlerin ve kullandıkları araçların oranı genel olarak ortalama yüzde 1,5 seviyesinde kalmıştır. TSK bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da ülkemize ve milletimize yönelecek her türlü tehdidi bertaraf edecek güce ve kararlılığa sahiptir. Bundan kimsenin zerre kadar şüphesi olmasın. 'Devlet namusumuzdur' düsturuyla yola çıkmış olan bu vatanın evlatları bu yolda gözünü kırpmadan canlarını seve seve feda edeceklerdir" denildi.

Güncelleme Tarihi: 27 Temmuz 2016, 22:14
YORUM EKLE