TSK'dan Suriye'de hava operasyonu

Jetlerin attığı bombaların sesleri Kilis'ten de duyuldu

TSK'dan Suriye'de hava operasyonu

Diyarbakır 2. Hava Kuvvet Komutanlığı 8. Ana Jet Üssü'nden havalanan 3 F-16 uçağı, Suriye'deki IŞİD hedeflerini bombaladı.

Haberi duyuran Doğan Haber Ajansı (DHA), Suriye'nin Havar Köyü'ndeki IŞİD hedeflerinin vurulduğunu bildirdi. Havar Köyü, Kilis'in Elbeyli ilçesine bağlı Seve Köyü'nün karşısında bulunuyor. Patlama sesleri ise Kilis'te de duyuldu.

"TÜRKİYE, SURİYE SINIRINA GİRMEDEN VURDU"

CNN Türk Ankara temsilcisi Hande Fırat, IŞİD'e düzenlenen hava saldırısında Türk F-16'ların Suriye sınırına girmediğini, bombardımanı Türkiye sınırından yaptığını söyledi. Operasyon kararının dün yapılan Güvenlik Zirvesi'nde alındığı öğrenildi.

Başbakanlık Koordinasyon Merkezi sabah operasyonla ilgili bir açıklama yaptı.

Açıklamada dün Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında Çankaya Köşkü’nde yapılan Güvenlik Toplantısı’nda "son DAEŞ saldırısının değerlendirildiği ve alınacak güvenlik önlemlerinin kararlaştırıldığı" belirtildi.

Saat 03:40 ile 03:53 arasında icra edilen hava harekatına ilişkin Başbakanlık tarafından yapılan yazılı açıklama şöyle:

"Sayın Başbakanımız Ahmet Davutoğlu başkanlığında 23 Temmuz tarihinde Çankaya Köşkü’nde yapılan Güvenlik Toplantısı’nda sınırımızda yaşanan DAEŞ Saldırısı değerlendirilmiş ve alınacak güvenlik önlemleri kararlaştırılmıştır. Bu çerçevede, Türk Silahlı Kuvvetleri milli imkan ve kabiliyetler ile Özel Güvenlik Toplantısı’nda alınan kararlar çerçevesinde DAEŞ terör örgütüne ait Suriye sınırları içindeki hedeflere dönük bir operasyon gerçekleştirmiştir.

Saat 03:12’de Diyarbakır 8. Jet Ana Üs Komutanlığı’ndan 3 F-16 havalanmış, 03:40 - 03:53 arasında icra edilen hava harekatı ile DAEŞ terör örgütüne ait 3 hedef vurulmuştur. Daha önceden belirlenen 2 karargah ve 1 toplanma noktasına 4 güdümlü bomba atılmıştır. Uçaklarımız 04:24’te üslerine intikal etmişlerdir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti ulusal güvenliğini korumak için gerekli önlemleri almakta kararlıdır. Başbakanlık Koordinasyon Merkezi ve ilgili kurumlar tarafından kamuoyu süreçle ilgili bilgilendirilecektir."

Güncelleme Tarihi: 24 Temmuz 2015, 08:23
YORUM EKLE