'Temas ve Diyalog Grubu'nun isimleri belli oluyor

İlk hedef gerilimi tırmandıran üslup üzerine eğilmek

'Temas ve Diyalog Grubu'nun isimleri belli oluyor

Siyasette diyaloğu başlatmak, Kürt sorununa çare bulmak ve anayasa görüşmelerini hızlandırmak amacıyla kurulan Temas ve Diyalog Grubu ikinci toplantısını gazeteci, sivil toplum kuruluşu temsilcisi ve iş dünyasından 15 isimle yaptı.

 

Grubu oluşturma fikrinin öncülerinden Güneydoğu Sanayici ve İşadamları Derneği (GÜNSİAD) Başkanı Şah İsmail Bedirhanoğlu, “Hedefimiz 20 kişiyi bulmak. Büyük laflar etmek istemiyoruz. Önce küçük küçük hedefler. Sonra büyük hedefler” dedi.

 

İkinci toplantısını geçen cuma gerçekleştiren Temas ve Diyalog Grubu’nun içinde Bekir Ağırdır, Fethiye Çetin, Raci Bilici, Mehmet Emin Aktar, Şah İsmail Bedirhanoğlu, Cengiz Çandar , Mithat Sancar, Osman Kavala, Gencay Gürsoy, Cemal Uşak, Yılmaz Ensaroğlu, Hidayet Şefkatli Tuksal, Avni Özgürel, Akın Özçer ve Abdurrahim Ay bulunuyor.

 

Grup adına Radikal’e konuşan Bedirhanoğlu, sayının 20’yi bulacağını söylüyor. “Yol haritamız belli” diyen Bedirhanoğlu, yol haritasını şöyle aktardı: “BDP ile görüşeceğiz. Sonra AKP, ardından CHP ile görüşülecek. Sonra başbakan ve son olarak da cumhurbaşkanı ile görüşmeyi planlıyoruz. İlk aşamada gerilimi tırmandıran üslup üzerine eğileceğiz ve dozunu düşürmeye çalışacağız. Küçük adımlar atılması için çalışacağız. Bu önümüzdeki dönemlerde atılacak büyük adımlara hazırlık olacak.”

 

Siyasetçilere durumun iyi olmadığını, toplumsal barışın tehlikede olduğunu anlatmak amacında olduklarını kaydeden Bedirhanoğlu, “Duyduğumuz kaygıyı ifade edeceğiz. Bu üslupla ülkenin gidişatı iyi bir noktaya gitmiyor diyeceğiz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 12 Eylül 2012, 13:17
YORUM EKLE