Tansu Çiller hakkında zorla getirilme kararı

28 Şubat davasında 'mağdur-tanık' sıfatıyla yer alan, dönemin DYP Genel Başkanı Tansu Çiller hakkında zorla getirme kararı verildi

Tansu Çiller hakkında zorla getirilme kararı

Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi, 28 Şubat davasında "mağdur-tanık" sıfatıyla yer alan, dönemin DYP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Tansu Çiller'in 18 Temmuz'daki duruşmaya zorla getirilerek dinlenmesine karar verdi.

Odatv'nin haberine göre, yaklaşık 5 yıldır devam eden 28 Şubat davasının 88. celsesi bugün görüldü. Defalarca tanıklık yapması için müzekkere yazılan, gelmediği takdirde zorla getirilmesi kararlaştırılan dönemin Başbakan Yardımcısı Tansu Çiller yurt dışında olduğu gerekçesiyle yine gelmedi. Mahkeme Başkanı Mustafa Yiğitsoy, Çiller'in avukatının dün yurt dışına gittiğine dair biletleri gönderdiğini, bu sabah gelen dilekçeyle de Çiller'in Kasım ayının ikinci yarısına kadar yine yurt dışına gidip geleceğini, bu tarihten sonra tarih verilirse gelebileceğini bildirdiğini söyledi.

Bazı sanıklar buna, "lütfetmiş" diye tepki gösterdi. Başkan Yiğitsoy BÇG'nin kaldırılıp kaldırılmadığına dair yazılan yazıya MGK'dan gelen cevapta, "30 Haziran 1997 ile 11 Ocak 1999 tarihleri arasında görev yapan 55'inci hükümet döneminde BÇG'nin kaldırılmasına ilişkin MGK kararı bulunmamaktadır" dendiğini bildirdi.

Başkan, dönemin devlet bakanı Bahaddin Şeker'in talimatla alınan ifadesini de okudu. "28 Şubat'ın post modern bir darbe olduğunu, bunun askeri, sivil, siyasi, basın-medya ayağının bulunması gerektiğini" anlatan Şeker, "Önlem alınmadığı için 28 Şubat'ın uzantıları 15 Temmuz FETÖ/PDY darbesi yaşanmıştır. Askeri değil ama siyasi kanattan istifa etmem istendi, ama ben etmedim" dedi.
 

Güncelleme Tarihi: 23 Mayıs 2017, 22:29

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER