Tahir Elçi soruşturmasında yeni gelişme: 'Kamera kaydı dosyaya girdi'

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi için adliye önünde düzenlenen eylemde konuşan Baro Başkan Vekili Ahmet Özmen, olay anında kayıtta olan bir işyerinden alınan kamera görüntüsünün dosyaya girdiğini aktardı

Tahir Elçi soruşturmasında yeni gelişme: 'Kamera kaydı dosyaya girdi'
Diyarbakır Barosu üyesi avukatlar, Sur’da katledilen Baro Başkanı Tahir Elçi için her hafta Diyarbakır Adliyesi önünde düzenledikleri açıklamanın 30'uncusunu gerçekleştirdi. 

DİHA’nın haberine göre; avukatların cübbeleriyle katıldığı açıklamada konuşan Baro Başkan Vekili Ahmet Özmen, her fırsatta dile getirdikleri soruşturma dosyasının etkili ve hızlı yürütülmediğini vurgulayarak, dosyada gizlilik kararı olmamasına rağmen Cumhuriyet Başsavcılığı ve soruşturmayı yürüten savcının fiili bir gizlilik kararı uyguladığını söyledi. 

Özmen, dosyanın tamamının kendilerine verilmediğini, tüm belge ve bilgilerin kendileri ile paylaşılmadığını yineledi. 

'TAHİR ELÇİ CİNAYETİ NETLEŞECEK'

Özmen, dosya hakkındaki yeni gelişmeleri ise şöyle aktardı: 

"Yine çok uzun zamandır beklediğimiz başkanımızın vurulduğu yerde bulunan Mardin Kebap isimli iş yerinin kamera kayıtları Adli Tıp tarafından soruşturma dosyasına gönderilmiş durumda. Ancak söz konusu görüntü imaj alınmak suretiyle gönderildiğinden bize verilen görüntüleri teknik olarak açma ve izleme imkanına sahip değiliz. Bunun için de yapmış olduğumuz girişimler neticesinde söz konusu görüntüleri tek bir kayıt cihazı ile açabileceğimizi öğrendik. Bunun için de yurtdışındaki üretici firmaya bir sipariş verdik. Görüntüleri ancak o kayıt cihazı elimize ulaştıktan sonra izleyebileceğiz. 

"Bu görüntüleri izledikten sonra Tahir Elçi cinayetine ilişkin bir delil olup olmadığı soruşturmayı ileri bir aşamaya taşıyıp taşıyamayacağı da netleşecektir." 

Özmen, Elçi cinayetinin, 'faili meçhul' dosyaların tozlu raflarına gitmesine izin vermeyeceklerini de sözlerine ekledi. Açıklama oturma eylemi ile son buldu.

Güncelleme Tarihi: 24 Haziran 2016, 15:22
YORUM EKLE