Süryani Soykırımı'nın 100 yılında 100 saatlik açlık grevi

Süryaniler, soykırıma uğrayanlar için 100 saatlik açlık grevi eylemine başladı

Süryani Soykırımı'nın 100 yılında 100 saatlik açlık grevi

Mardin'in Midyat İlçesi'nde yaşayan Süryaniler, 1915 Süryani Soykırımı'nda hayatlarını kaybeden Süryaniler'i anmak amacıyla soykırımın 100'üncü yılında 100 saatlik açlık eylemi başlattı.

Türkiye kamuoyunun Süryani Soykırımı'yla yüzleşmesi gerektiğini ifade eden Süryani Dernekler Federasyonu Başkanı Evgil Türker, ciddi ve samimi bir özür beklediklerini söyledi.

Üzerinde Süryanice "Seyfo 1915 (Kılıç)" yazılı beyaz tişört giyen ve aralarında 80 yaşındaki Mence Demir ve Süryani Dernekler Federasyonu Başkanı Evgil Türker'in de bulunduğu yaklaşık 30 kişi, 4 gün sürecek 100 saatlik açlık eylemine başladı.

Eylemin yapıldığı lokale Süryanice, Türkçe, Kürtçe ve Arapça "1915 Süryani Soykırımını (Sayfo) unutmadık unutturmayacağız" ve "1915 Süryani Soykırımı (Sayfo) inkarına son verilsin" yazılı pankartlar asıldı.

Süryani Dernekler Federasyonu Başkanı Evgil Türker, ciddi ve samimi bir özür beklediklerini belirterek, şöyle dedi:

"Tabii ki; 100 yıl önce ben inanıyorum her bir Süryani ailenin, bugün yaşayan her bir Süryani ferdinin illa ki ya ninesi, ya dedesi, ya amcası illaki bu Sayfo'da şehit düşmüştür. Gerçekten Süryaniler Osmanlı İmparatorluğu döneminde herhangi böyle bir kalkışması her hangi bir silahlı gücü, herhangi bir devlete karşı hareketi hiç olmamıştır. Zaten 1914 Ekim ayında Osmanlı İmparatorluğu döneminin İttihat ve Terakki Cemiyeti tarafından alınan "Ferman kararı" genel Hıristiyanları kapsamaktaydı. Belki Ermenilerin silahlı güçleri vardı, komitecileri vardı, mücadeleleri vardı, planları vardı, stratejileri vardı, ama Süryani halkının herhangi böyle ne bir örgütlülüğü vardı, ne de böyle bir çalışması vardı, nede böyle bir hazırlıkları vardı. Sayfo 1915'te başladığı zaman Süryaniler bundan bihaberdiler, haberleri bile yoktu."

Türker, yaptıkları eylemi şehitlerini, atalarını yad etmek için yaptıklarını da belirterek, Türkiye kamuoyunun bununla yüzleşmesi gerektiğini kaydetti.

Bugün asimilasyon politikalarının halen devam ettiğini de ifade eden Süryani Dernekler Federasyonu Başkanı Evgil Türker, "Bu inkarlar devam etmektedir. Biz bu inkarların son bulmasını istiyoruz. Sadece Süryani halkına karşı olan inkar değil, bütün halklara karşı olan inkarların son bulmasını istiyoruz ve bu ülke hepimizindir. Hepimiz barış içinde yaşamak istiyoruz, kardeşçe yaşamak istiyoruz. Yani bu ülke hepimize yeter. Onun için bu eylemimiz kardeşliğe, barışa ve gerçekten samimiyete bir vesile olmasını diliyoruz"dedi.

Güncelleme Tarihi: 21 Nisan 2015, 18:52
YORUM EKLE