Suruç'ta seçim kavgası: 4 ölü

10 yaralı var

Suruç'ta seçim kavgası: 4 ölü

Urfa’nın Suruç ilçesindeki silahlı kavga AKP Urfa Milletvekili ve milletvekili adayı İbrahim Halil Yıldız'ın esnaf ziyareti sırasında yaşandı. Olayda Esved, Fadıl ve Ferit Şenyaşar ile Mehmet Şah Yıldız hayatını kaybetti. 10'dan fazla kişi de yaralandı. Yaralılardan ikisinin durumunun ağır olduğu belirtiliyor. 

Suruç Devlet Hastanesi çalışanlarına dayandırılan bir habere göre ise ölü sayası 5'e yükseldi. Ölen kişinin  İbrahim Halil Yıldız'ın koruması olduğu belirtiliyor. Ancak bu bilgi teyit edilemedi. 

HDP Urfa Milletvekili adayı İsmail Kaplan, Urfa Valisi'nin kendilerine ölü sayısını 4 olarak bildirdiği söyledi. 

İddiaya göre Yıldız ve beraberindekiler HDP'ye yakınlığıyla bilinen Şenyaşar ailesine ait dükkana girdi. Bu sırada dükkanda bulunan Celal Şenyaşar, Yıldız ve yanındakilere tepki gösterdi. Bayram arefesinde seçim çalışması yapmalarının esnafın işine engel olduğunu söyleyen Şenyaşar ile AKP'liler arasında tartışma çıktı. Tartışma Şenyaşar'ın "Bizden size oy çıkmaz" demesi üzerine büyüdü. Bunun üzerine Yıldız'ın yanındakiler Şenyaşar'ın dükkanını pompalı tüfekle taradı. Saldırıda Celal Şenyaşar hayatını kaybetti. 

Olay üzerine toplanan esnaf tahta sopalar ve bıçaklarla Yıldız'ın yanındakilere müdahale etti. Kavganın büyümesi üzerine AKP'li Yıldız'ın yanındakiler esnafı ağır silahlarla taradı. Çıkan olaylarda Yıldız'ın kardeşi Mehmet Ali Yıldız ile her iki taraftan 9 kişi yaralandı. Hastaneye kaldırılan yaralılardan Mehmet Ali Yıldız'ın hayatını kaybettiği öğrenildi. Yaralılar arasında İbrahim Halil Yıldız'ın başka yakınlarının da olduğu belirtildi. 

Olayı HDP seçim bürosunda bulunduğu sırada öğrenen Celal Şenyaşar'ın babası Esved Şenyaşar hastaneye gitti. Baba Şenyaşar'ın burada Yıldız'ın yakınları tarafından darp edilerek öldürüldüğü öğrenildi. Yıldız'ın yakınlarının hastanedeki diğer yaralıları da linç etmek istemesi üzerine asker ve polis havaya ateş açarak kitleyi dağıttı. Hastaneyi güvenlik kordonuna alan güvelik güçlerinin saldırganlara karşı gaz da kullandığı gelen bilgiler arasında. 

Suruç Devlet Hastanesi'ndeki yaralıların tedavisi sürerken, durumu ağır olan iki kişinin de Urfa Devlet Hastanesi'ne sevk edildiği öğrenildi. 

VALİLİK DOĞRULADI

Şanlıurfa Valiliği, Suruç'taki olaylarda 3 kişinin öldüğü, 9 kişinin ise yaralandığını açıkladı. Olay yeri ve hastane çevresinde güvenlik önlemlerinin alındığı belirtilen Valilik açıklaması şöyle:

"14.06.2018 günü saat 15.56 sıralarında ilimiz Ak Parti Milletvekili sayın İbrahim Halil Yıldız, yanındaki grup ile birlikte Suruç ilçe merkezinde gerçekleştirdiği esnaf ziyareti sonrasında iki grup arasında çıkan tartışmanın kavgaya dönüşmesi neticesinde çıkan olayda, biri Sayın Milletvekilinin yakını olmak üzere 3 kişi hayatını kaybetmiş 9 kişi de yaralanmıştır. İkisinin durumu ağır olan yaralılardan beşi Sayın Vekilin yakınlarından oluşmaktadır. Yaralılar Suruç Devlet Hastanesi ve Şanlıurfa’daki çeşitli hastanelerde tedavi altına alınmış olup, olay yerinde geniş güvenlik önlemleri alınmıştır. Olayla ilgili adli ve idari soruşturmalar başlatılmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

CHP SURUÇ İLÇE BAŞKANI: BABA OĞUL HASTANEDE KALTEDİLDİ

CHP Suruç İlçe Başkanı Servet Gören ise, DBP'li yönetici Esvet Şenyaşar ile oğlu Celal Şenyaşar'ın hastanede öldürüldüğü söyledi. Gören olayı medyablok’a şöyle anlattı: “AKP milletvekili adayı İbrahim Halil Yılmaz ve kardeşleri bir esnafın tuhafiyecinin dükkanına giriyor. Esnaf da duruma tepki gösterince silahlı kavga çıkıyor. Onlar da saldırıyor. Hastaneye götürülen baba oğlu da orada katledildi”

Güncelleme Tarihi: 15 Haziran 2018, 14:42

Demokrat Haber’le dayanışmak için tıklayın >>>

YORUM EKLE