Suriye'de tutuklanan gazeteci Ünal serbest

Roketatar silahı ile çekilen görüntüleri ortaya çıkmıştı...

Suriye'de tutuklanan gazeteci Ünal serbest

CHP Hatay Milletvekili Hasan Akgöl, Suriye'nin alıkoyduğu gazeteci Cüneyt Ünal'ın yanlarında olduğunu söyledi. Akgöl, "Yaklaşık yarım saat sonra Cüneyt Ünal ile birlikte Şam'da basının karşısına çıkacağız" dedi. Cüneyt Ünal da, "Şu an milletvekillerimizin yanındayım. İyiyim ve çok mutluyum" dedi.

Suriye'de yaklaşık 2 aydır tutuklu bulunan gazeteci Cüneyt Ünal, bu ülkeye giden CHP heyetine teslim edildi.

CHP Hatay Milletvekili Refik Eryılmaz; Mevlüt Dudu, Hasan Akgöl ile Ankara Milletvekili Levent Gök'ün de aralarında bulunduğu 9 kişilik heyetle, Cüneyt Ünal'ı teslim almak için Suriye'ye gitmişti. Karayoluyla Yayladağı Sınır Kapısı'ndan geçen CHP heyeti bu sabah Şam'ı ulaştı.

Suriye hükümet yetkilileriyle görüşmeler yapan CHP heyeti saat 11.00 sıralarında tutuklu bulunan gazeteci Cüneyt Ünal'ı teslim aldı. CHP Hatay Milletvekili Hasan Akgöl, Cüneyt Ünal ile birlikte Şam'da bir basın toplantısı düzenleyeceklerini söyledi.

Akgöl, "Cüneyt'in sağlık sorunu bulunmuyor. Gün içerisinde Lazkiye'ye, oradan da Türkiye'ye gelmeyi planlıyoruz" dedi.

MESLEK ETİĞİ TARTIŞMASI

Gazeteci Cüneyt Ünal'ın roket atar silahı ile çekilen görüntüleri ortaya çıkmış ve meslek etiği açısından bu görüntüler tartışma yaratmıştı. Ünal’ın silahlı gruplar eşliğinde Suriye'ye geldiği, onlarla fotoğraflar çektirdiği ve onların düzenlediği saldırıları görüntülemeye çalıştığı ortaya çıkmış ve kendisi de böyle bir çatışma sonrasında yakalanmıştı.

Daha önce TRT için de çalışan kameraman Cüneyt Ünal, son olarak El Hurra televizyonu için çalışıyordu.

KADUMİ'NİN DURUMU

Bu arada tutuklu diğer gazeteci Filistinli Beşar Fehmi Kadumi'nin başka bir yerde tutulduğu, onun da kurtarılması için görüşmelerin sürdürüldüğü bildirildi.

Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2012, 17:33

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER