Sur Belediye Başkanı'na 15 yıl hapis

3 ayrı konuşma nedeniyle toplam 15 yıl hapis istendi…

Sur Belediye Başkanı'na 15 yıl hapis

Diyarbakır’ın merkez Sur İlçesi Belediye Başkanı BDP’li Abdullah Demirbaş, ’toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet’, ’Örgüte üye olmamakla birlikte, örgüt adına suç işlemek suretiyle örgüt üyesi olmak’ suçlamasıyla 15 yıl hapis istemiyle yargılandığı davada suçlamaları kabul etmedi.

 

Demirbaş, "Katıldığım bu toplantılarda atılan yasadışı slogan ve eylemlerle ilgim yoktur. Ben kesinlikle yasadışı bir eylemde bulunup slogan atmadım. Bu kişiler yönlendirmiş de değilim" dedi.

 

PKK’nin gizli sivil yapılanması olduğu iddia edilen Kürdistan Topluluklar Birliği Türkiye Meclisi (KCK/TM) ana davasında tutuklanan ve sağlık sorunları nedeniyle tahliye edilen Diyarbakır’ın merkez Sur İlçesi Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş’a çeşitli tarihlerde katıldığı 3 ayrı etkinlikte yaptığı konuşmalar nedeniyle toplam 15 yıl hapis istemiyle dava açıldı.

 

Diyarbakır 6’ıncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde, ’Toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet’, ’Örgüte üye olmamakla birlikte, örgüt adına suç işlemek suretiyle örgüt üyesi olmak’ suçlamasıyla tutuksuz yargılanan Demirbaş, yargılanmasına ikinci duruşmayla devam edildi.

 

Duruşmaya avukatı Sertaç Eke ile birlikte katılan Demirbaş, her şeyden önce bir insan, siyasetçi, aile babası, Müslüman ve Kürt olduğunu söyledi. Demirbaş, "Siyasetçi olmam nedeniyle partim tarafından düzenlenen bazı toplantılara katılmaktayım. Ayrıca bu yörenin insanı olmam nedeniyle gelenek ve göreneklerimizden kaynaklanan bir amaçla cenaze törenlerine katılıyorum. Katıldığım bu toplantılarda atılan slogan ve eylemlerle ilgim yoktur. Ben kesinlikle yasadışı bir eylemde bulunup slogan atmadım. Bu kişileri yönlendirmiş de değilim. Hatta bu şekilde davranan kişileri yatıştırma ve eyleminden vazgeçirme çabalarım olmuştur. Ölen kişiler için saygı duruşuna durup durmadığımı hatırlamıyorum" dedi.

 

Daha sonra görüşü sorulan Cumhuriyet Savcısı, dosyanın mütalaa için kendine gönderilmesini talep etti. Mahkeme Başkanı Menderes Yılmaz, esas hakkındaki mütalaasını hazırlamak üzere dosyanın iddia makamına gönderilmesine karar vererek duruşmayı erteledi.

 

İDDİANAMEDEKİ SUÇLAMALAR

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcı Vekili Ahmet Karaca, Demirbaş hakkında hazırladığı iddianamede, PKK’nin  çağrısı ile yasadışı gösterilere katıldığını iddia etti.

 

İddianamede, Abdullah Demirbaş’ın Türk hukuk sistemi içerisinde kurularak faaliyet yürüten bir partiyi temsilen Diyarbakır Sur Belediye Başkanı olmasına rağmen, PKK’nin eylem çağrıları doğrultusunda Abdullah Öcalan’ı sahiplendiği iddia edildi.

 

Demirbaş’ın PKK ve Abdullah Öcalan posterini taşıyan grubun önünde yürüdüğü, güvenlik güçleriyle girdiği çatışmada öldürülen PKK’lilerin Diyarbakır Yeniköy Mezarlığı’nda düzenlenen defin törenine katıldığı, Uludere’de öldürülenlerin cenazelerine sahip çıkılması ve anılarına ilan edilen 3 günlük yas kapsamında yürüyüş ve basın açıklamasına katıldığı iddia edildi.

Güncelleme Tarihi: 02 Mart 2012, 12:40
YORUM EKLE