Sokağa çıkma yasaklarına dikkat çekmek için Avusturya'da açlık grevi

Ali Gedik bireysel olarak eyleme başladı

Sokağa çıkma yasaklarına dikkat çekmek için Avusturya'da açlık grevi

Ali Gedik adlı bir göçmen Avusturya’nın başkenti Viyana’da Devlet Operası’nın altındaki pasajda Sur, Cizre, Nusaybin gibi ilçelerdeki sokağa çıkma yasakları ve devlet operasyonlarına dikkat çekmek amacıyla açlık grevine başladı.

“Ben artık rahat uyuyamıyordum. Ölüm haberleri, sokağa çıkma yasakları beni çileden çıkardı. Artık yaşamak bana anlamsız geliyordu. Çok uzağım oralara, buna rağmen derinden hissettim Diyarbakır’da, Mardin’de, Şırnak’ta yaşananları” diyen Ali Gedik bireysel olarak başlattığı eylemin amacının farkındalık yaratmak ve olup bitenlere dikkat çekmek olduğunu belirtiyor.

Yıllardır Viyana'da yaşadığını ve Avusturya vatandaşı olduğunu ifade eden Ali Gedik “Ama bir o kadar da Kürdistanlıyım. Arkadaşlarım, dostlarım, akrabalarım Kürdistan’da hala yaşamaktalar” diyor.

“YAPABİLECEĞİM TEK ŞEY AĞLAMAKTI”

Ali Gedik sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Yıllardır başlarına gelmeyen zulüm kalmadı. Bu yüzyılda referandumla bile kazanılabilecek haklar ne yazık ki Kürtlerin ölümleriyle bile kazanılmıyor. Bu barbarlığa dur demek tüm insanlığın görevi.

15 yaşında öldürülen ve kaldırılamayan çocuk cenazelerine dikkat çekmek istiyorum... Diyarbakır’da birkaç aile kaldırılamayan cenazeler için açlık grevine girmişler. Bu Türkiye devletinin yaptığı barbarlıktan çok öte... Haberlere baktım geçen gün eşimle beraber dayanamadım ağladım. Çünkü yapabileceğim tek şey ağlamaktı... Ağlamakla da olmuyordu. Düşündüm taşındım tek başıma da olsam açlık grevine girmeye karar verdim. Çevremden bana destekçiler oluyor. Tüm dünyayı bu yaşanan vahşete dur demeye ve Türkiye’ye karşı tavır almaya davet ediyorum.

Kürtlerin talepleri ne olursa olsun meşrudur. Öz yönetim ilanları gencecik bedenlerin toprağa gömülmesine neden olmamalıdır. Kürtler de her halk gibi kendi kaderlerini tayin edebilirler.”

ALİ GEDİK KİMDİR?

Maraş Pazarcıklı olan Ali Gedik Avusturyalı rock sanatçısı Willi Resetarits ve Şivan Perwer'in menajeri, Sosyal Demokrat Parti milletvekili Şenol Akkılıç'ın eski siyasi danışmanı ve şu an sosyal çalışmacı olarak mültecilere destek veriyor.

Ali Gedik, Türkiye'deki 1 Kasım seçimlerine Avusturya'dan gelen seçim gözlem heyetinde de bulunmuştu. (Kadir Kaçan / Demokrat Haber)

Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2016, 19:43
YORUM EKLE