Şırnak’ta ikinci kayıp vakası: Yusuf Üstek’ten 3 gündür haber alınamıyor

Şırnak’ın gözaltına alınan Yusuf Üstek'in 3 gündür haber alınamıyor

Şırnak’ta ikinci kayıp vakası: Yusuf Üstek’ten 3 gündür haber alınamıyor

58 gündür haber alınamayan Şırnak DBP İl Yöneticisi Hurşit Külter'in ardından yeni bir gözaltında kayıp vakası yaşandı.

Şırnak’ ta polisler tarafından gözaltına alındığı iddia edilen 60 yaşındaki Yusuf Üstek’ten 3 gündür haber alınamıyor.

20 Temmuz sabahı eşi Emine Üstek ile Bilmad mezrasındaki bağ ve bahçelerini sulamaya giden Üstek, yanına gelen polisler tarafından gözaltına alındı.

Konuya ilişkin bilgi veren Emine Üstek, polislerin eşinin etrafını zırhlı araçlarla sardığını söyledi.

Üstek, "Sebzeleri taşımak için yanımızda götürdüğümüz torbayı eşimin kafasına geçirdiler. Daha sonra zırhlı araca bindirip götürdüler. Polislere eşimi neden aldıklarını sorduğumda ise bana, 'sen evine git. Sakın burada kalma' deyip mezradan uzaklaştırdılar" dedi.
 
'HİÇ BİR KURUM BİLGİ VERMİYOR'
 
Üstek'in kardeşi Ömer Üstek, ağabeyine ilişkin 3 gündür haber alamadıklarını kaydetti.
 
Şırnak Emniyet Müdürlüğü'nü aradıklarını ifade eden Üstek, "Emniyet 'biz almadık' diyerek bizi jandarmaya yönlendirdi. Jandarma da 'Biz almadık böyle birini Terörle Mücadeleyi arayın' diyerek bir bilgi vermedi.
 
“Şırnak girişindeki polis noktasına gittik dün, belki oradan bir bilgi alırız diye. Onlar da 'yasak var biz kimseyi Şırnak’a almayız' deyip geri gönderdiler" diye konuştu.
 
'TEK SUÇU KÖYÜNE GİTMEK'

Ağabeyinin hayatından endişe duyduklarını kaydeden Üstek, "Benim abim 60 yaşında bir adam tek suçu köyüne gidip bağ bahçesine bakmak. Gözaltına alırken ağabeyimin kafasına çanta geçirip öyle almışlar. 3 gündür aradığımız her güvenlik birimi bizi farklı birine yönlendirdi.
 
“Tek bildiğimiz şey yengemler hastaneden sordururken, bir sağlık çalışanı ağabeyime benzer birini bu sabah getirdiklerini söylemiş. Sadece desinler aldıklarını bizim de içimiz rahatlamış olacak, çünkü biz çok kaygılıyız bu durumdan" ifadelerini kullandı.

(Kaynak: DİHA)
 

YORUM EKLE