Silvan'da köylüler darp edildi, helikopterden hayvanlar tarandı

Çatışmada yaşamını yitirenlerin olduğu ileri sürüldü

Silvan'da köylüler darp edildi, helikopterden hayvanlar tarandı

Diyarbakır'ın Silvan Üçdirek Mahallesi’nde başlatılan operasyon öncesi ev baskını yapan askerler, yurttaşlara ters kelepçe takıp darp etti. Operasyon sırasında helikopterlerden köylülere ait hayvanlar tarandı. 

Lice, Hazro, Silvan ve Kulp arasındaki bölgede dün başlayan askeri operasyon akşam saatlerinde sona erdi. Godernê (Taş Köprü), Şêlima (Meşe Bağları) ve Malê Çalê (Tek Evler) bölgesinde yaşanan çatışma öncesi 8 Haziran günü Silvan ilçesine bağlı Üçdirek (Hindês) Mahallesi’ndeki evlere baskın düzenlediği kaydedildi. Birçok eve baskın yapan askerlerin, mahalle sakinlerine ters kelepçe takıp “Bize teröristlerin yerini göstereceksiniz” diyerek kırsal mahallelerde gezdirerek darp ettiği öğrenildi.

HAYVANLAR TARANDI

Bu arada operasyon boyunca yurttaşların evlerinden çıkmalarına izin verilmediği ifade edildi. Mahallenin kırsal bölgesinde bulunan büyükbaş hayvanların helikopterler tarafından tarandığını belirten yurttaşlar, tarama sonucu 1 büyükbaş hayvanın öldürüldüğü, 6 büyükbaş hayvanın da ağır yaralandığını söyledi. Yaralı 5 büyükbaş hayvanı kestiklerini ifade eden yurttaşlar, hafif yaralı bir hayvanı da tedavi edilmek üzere ahırda tuttuklarını dile getirdi. Bölgede bulunan birçok hayvanın da kayıp olduğu ve kimsenin hayvanlarını aramaya çıkamadığını belirten yurttaşlar, mahalledeki bekleyişlerini sürdürdüklerini kaydetti.  (MA)
 

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2020, 22:08

YORUM EKLE
YORUMLAR
Sabahattin a
Sabahattin a - 12 ay Önce

Yeter ulan yeter zulmün bu kadarına da yeter.nalet olası sistemin faşistleri bu halkın günahı ne.bu hayvanların günahı ne.git derdini muhatabınla gör.köylüyü yakın bırak.

Bozan metin
Bozan metin - 12 ay Önce

Merhabalar neden videolar yok

Halk
Halk - 12 ay Önce

Gelde bu serefsiz alcaklara saygı duy bu alcak ekip erdoğan lccaginin kopekligini yapan omursuz picler diktedor zor anlari alcak irz dusmani birde ulke yonetiyor halkin nsmusuna göz diken namusuzlar

Canlıların dostu
Canlıların dostu - 12 ay Önce

Dinsiz imansız dikatör Erdoğan ve çeteleri merhameti işte gözler önünde hayvanları tarayacak kadar alçaklaşmış

Zalimler
Zalimler - 12 ay Önce

Ben 1994 te hayvanlarımı yaylada otluyordum Türk askerleri sınırdan karakola gelirken gözlerimin önünde 25 tane ineyimi kurşuna dizdiler evimiz ocağımız ailemiz yıkıldı O günden bu güne kadar Müslümanlıktan çıktım hıristian oldum

Vatansever
Vatansever - 12 ay Önce

Öyle birşey yok provakasyon.

SIRADAKİ HABER