Seçim kanunu çalışmasında sona gelindi: Online seçim' gündemde

Seçim barajıyla ilgili tartışmalar sürüyor

Seçim kanunu çalışmasında sona gelindi: Online seçim' gündemde

AKP seçim kanunu çalışmalarında sona gelirken, pandemi nedeniyle seçimlerde 'online oy kullanımı' için de hazırlık yapıyor. Seçim Kanunu’nda olmadığı için kongrelerini video konferansla yapamayan AKP, mevzuata tüm partilerin 'online kongre' yapması için madde ekleyecek. Seçim barajında yüzde 5 ağırlık kazanıyor.

AKP Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı başkanlığında kurulan komisyon, Seçim Kanunu ve siyasi partilere ilişkin mevzuatta değişiklik yapılmasıyla ilgili çalışmalarında sona geldi. Ekim ayına kadar tamamlanması planlanan taslak metin, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a sunulacak.

Hürriyet'ten Girem Karakış'ın haberine göre, AKP milletvekili transferiyle ilgili diğer ülkelerdeki sistemleri tek tek inceledi. Buna göre, milletvekillerinin başka partiye geçmesinin önünü kesecek bir düzenlemeye gidilmemesi planlanıyor. Ancak başka partiye geçen milletvekili, grup kurma sayısına dahil edilmeyecek. AKP kurmayları, “Seçimden sonra gruplar oluşsun ve bütün dönem o kabul edilsin. Gruptan çıkan bir milletvekili başka partide grup kurma sayısına dahil edilmesin. 20 kişi bile olsalar grup kuramayacaklar. Yani, grup kurma hakları yasaklanacak. Böylece milletvekilinin iradesine engel konulmamış oluyor. Avrupa’da da örnekleri var” dedi.

'BARAJDA YÜZDE 5 AĞIR BASIYOR'

Seçim barajıyla ilgili tartışmalar da sürüyor. Parti kaynakları, “Barajın yüzde 5’e çekilmesi ağır basıyor. Fakat iki seçenek de Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunulacak” ifadesini kullandı.

Öte yandan yapılan toplantılarda, Koronavirüs nedeniyle birçok toplu etkinliğin online olarak yapıldığı, ancak partilerin kongrelerini online olarak yapamadığı konusu da gündeme geldi. Bunun önüne geçebilmek için Siyasi Partiler Kanunu’na “tüm partiler kongrelerini, online yapabilecek” maddesi eklenecek. AKP’nin, muhtemel salgın ya da başka durumlarda, seçimlerin online da yapılabilmesi için çalışma yürüttüğü öğrenildi.

Güncelleme Tarihi: 15 Eylül 2020, 15:41

YORUM EKLE
YORUMLAR
online seçime hayır
online seçime hayır - 6 ay Önce

barajın düşmesin hatta sıfırlanmasın evet online seçime hayır.online seçim demek gizli oy değil artık açık oy demek kim kime oy verdiği belli olur.ikincisi bilgi yönetim sistemleri elinde oldukları için istediği adaylara oy aktarımı yaparlar.sonuçta müşait yok sandık görevlisi yok bunları ayrı ayrı onaylıyan başka parti yok yani bunlar koltuğa yapıştı kalmamak için her yolu deniyorlar.millet bunlara artık itibar etmiyor oyları düştüğünün farkında neyapsak ne etsek koltuğumuzu korusak onun derdindeler.

SIRADAKİ HABER