Savcılıktan DBP Eş Başkanı Arslan'a işkence iddiasıyla ilgili açıklama: Orantılı güç kullanıldı

Mehmet Arslan’ın çıplak aramayı kabul etmediği için gardiyanlar tarafından darp edildiği bildirilmişti

Savcılıktan DBP Eş Başkanı Arslan'a işkence iddiasıyla ilgili açıklama: Orantılı güç kullanıldı

DBP Eş Genel Başkanı Mehmet Arslan’ın 19 Şubat’ta sevk edildiği Rize Kalkandere L Tipi Cezaevi’nde çıplak aramaya karşı çıktığı için bayılana kadar darp edilmesine ilişkin Rize Cumhuriyet Başsavcılığı açıklama yaptı. Açıklamada iddiaların gerçekği yansıtmadığı savunuldu.

Cumhuriyet Başsavcılığının yazılı açıklamasında, "Bazı basın yayın organlarında 'Tutsaklara ölümüne işkence, bazı tutuklu ve hükümlülerin kafası, kolu ve burnu kırıldı' başlığı ile verilen haberlerin gerçeği yansıtmaması ve algı oluşturmaya yönelik iddialar içermesi nedeniyle kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla açıklama yapılması gereği duyulduğu" bildirildi.

Açıklamada, 19 Şubat 2018 saat 08.00'de Kalkandere L Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu müdürü ve personelince koğuşlara sabah sayımı için gidildiği ifade edilerek şöyle devam edildi: "Hasta ve yaşlılar dışında sayımın iç yönetmelik hükümleri doğrultusunda ayakta yapılacağı bildirilmiştir. Bu bildirim üzerine bir kısım tutuklu ve hükümlülerin 'Biz yıllardır bunun mücadelesini veriyoruz. Böyle bir şeyi kabul etmiyoruz. İşkenceci devlet, baskılar bizi yıldıramaz, insanlık onuru işkenceyi yenecek.' şeklinde slogan attıkları tespit edilmiştir. Tutuklu ve hükümlülerin yapılan tüm uyarılara rağmen sloganlarına devam edip ayakta sayım vermemek için direnmeleri üzerine kurumun güvenliği ve sayım düzeni için orantılı güç kullanılarak tutuklu ve hükümlüler bulundukları koğuşlardan çıkarılmıştır."

Tutuklu ve hükümlülerin koğuşlarından çıkartılmaları sırasında yaralanmaların olup olmadığı yönünde kurum doktorundan ve Rize Devlet Hastanesinden kati doktor raporları aldırıldığına işaret edilen açıklamada, "Yine olay sırasında yaralanan infaz koruma memurlarına ait kati doktor raporları aldırılmıştır. Alınan doktor raporları ile iddia edildiği gibi başında, kolunda ya da burnunda kırık olan herhangi bir tutuklu ve hükümlünün bulunmadığı tespit edilmiştir. Dolayısıyla tutuklu ve hükümlülerin bazılarının kafa, kol ve burnunun kırıldığı yönündeki iddiaların tamamen asılsız ve gerçek dışı olduğu tespit edilmiştir." ifadesine yer verildi.

Açıklamada, olayla ilgili Kalkandere Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından adli soruşturma başlatıldığı ifade edilerek, şunlar kaydedildi:

"Kalkandere L Tipi Ceza İnfaz Kurumu tarafından ise gerek kurum personeli gerekse tutuklu ve hükümlüler yönünden idari soruşturma başlatılmıştır. Yine aynı gün saat 10.30 sıralarında Kalkandere L Tipi Ceza İnfaz Kurumuna giriş yapan DBP Eş Genel Başkanı Mehmet Arslan'ın, Ceza İnfaz Kurumlarının Yönetimi ile Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Tüzük'ün 46. maddesi uyarınca araması yapılmak istendiği sırada görevli memurlara direnmesi nedeniyle orantılı güç kullanılarak araması yapılarak koğuşa alındığı tespit edilmiştir. Bu olay nedeniyle de Mehmet Arslan'ın doktor raporu aldırılmış, olayla ilgili gerekli adli ve idari soruşturma başlatılmıştır".

NE OLMUŞTU?

DBP’nin tutuklu eş genel başkanı Mehmet Arslan’ın sevk edildiği Rize Kalkandere L Tipi Cezaevi’nde çıplak aramayı kabul etmediği için gardiyanlar tarafından “Başkanlığın burada geçmez” denilerek “bayılana kadar darp edildiği” ortaya çıkmıştı.

Arslan, Türkiye’nin Afrin’e yönelik operasyonuna karşı açıklamaları nedeniyle 7 Şubat’ta tutuklanmış ve 19 Şubat’ta Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nden Rize Kalkandere L Tipi Cezaevi’ne sevk edilmişti.

Çıplak aramayı reddettiği için şiddete maruz kalan Arslan’ın konuyla ilgili avukatlarına şunları aktarmıştı:

 “19.02.2018 tarihinde Rize Kalkandere L Tipi Kapalı Cezaevine nakledildim. yaklaşık sekiz gündür aynı elbiselerle yaşıyorum ve nakledildiğim cezaevinden elbiselerim getirilmedi. Buraya sevk edildiğim gün saat 10.20 sularında bir odada bekletildim. Bir sonra çıplak arama yapılmak istendi çıplak aramanın yapılacağı oda kamerasız bir odaydı. Çıplak aramaya karşı direndim Söz konusu bu aramaya karşı tepkimi ortaya koyduktan sonra odaya yaklaşık on kişi girdi ve bana ‘ başkanlığın burada geçmez aramayı kabul etmezsen sonuçlarına katlanırsın, burası vatanseverlerin yeri hepiniz bunu öğreneceksiniz’ denildi. Ben aramaya bir daha direndim ve sonrasında odada ki tüm görevliler üstüme çullandı bayılana kadar şiddet uygulandı ve zorla çıplak arama yapıldı. Aramadan sonra başka bir odada saat 23.00 e kadar bekletildim. Revire götürüldüğümde darp cebir raporu düzenlenmeyip sadece herhangi bir hastalığımın olup olmadığı soruldu ve bana raporu verilmedi. Revirden sonra beni 16 kişinin olduğu bir odaya aldılar odada bulunan mahpusların tamamı çeşitli yerlerinden yaralıydı. Cezaevine ben getirilmeden birkaç saat öncesinde ayakta sayım yapılmak istenmiş bunu kabul etmeyen mahpuslara yönelik çok şiddetli bir şekilde karşılık verilmiş olduğunu öğrendim ve bulunduğum odada ki mevcut durumda bunu gösteriyordu zaten. Aynı zamanda darp edilen kişilerden birkaç tanesinin kalp krizi geçirdiğini öğrendim. Sonra ki günlerde de sözlü tacizlerle bu durum devam etti ve halen sürmekte. Bu durumu da ‘Adalet Bakanlığı genelge göndermiş’ diyerek kendilerini haklı gösterip ve buna uymayan kişilere gereği yapılacaktır denildi. Yaşanan ihlallere yönelik yazdığımız dilekçelere cevap alamıyoruz. Aynı zamanda Rize Cumhuriyet Başsavcılığına yaptığım suç duyurusuna da bir cevap alamadım.”

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2018, 14:47

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER