Salih Müslim Afrin konusunda Rusya'yı suçladı

Salih Müslim, Türkiye’nin Afrin operasyonuna Rusya’nın izin verdiğini söyledi

Salih Müslim Afrin konusunda Rusya'yı suçladı

Suriye'nin kuzeyindeki Demokratik Birlik Partisi'nin (PYD) eski eş genel başkanı Salih Müslim,  Türkiye’nin Afrin operasyonunu değerlendirdi.

İsveç'in Stockholm kentinde konuşan Müslim, Afrin konusunda Rusya'yı suçladı.

Müslim, “Ruslar bizi hayal kırıklığına uğrattı. Çünkü Suriye’ye geldiklerinde bazı yükümlülükleri vardı. Evet, (Suriye) rejimin çağrısıyla geldiler ama o zaman Suriye’nin toprak bütünlüğünü koruma sözü vermişlerdi. Ama şimdi Türkiye Suriye’nin kuzeyindeki tüm Şehba Bölgesi’ni işgal ediyor. Afrin’i işgal ediyorlar. Direnişe rağmen Rusya hiçbir şey yapmadı. Türkiye’ye yeşil ışık yaktılar; bunda sadece biz değil herkes hemfikir. Rusya yeşil ışık yakmasaydı bunu yapamazlardı” dedi.

Fransız AFP haber ajansının sorularını yanıtlayan Müslim, Afrin'den çekilen güçlerin "gerilla" savaşı yapacağını da söyledi.

Müslim, “(Savaşa) Hala devam ediyorlar. Gelecekte de devam edecekler. Ama savaşma şekillerini değiştirecekler. Cephe savaşı yapmak yerine gerilla savaşına yönelecekler” ifadelerini kullandı.

Salih Müslim 25 Şubat'ta bir konferansa katılmak üzere gittiği Çek Cumhuriyeti'nde Türkiye'nin çıkardığı kırmızı bülten nedeniyle gözaltına alınmıştı.

Türkiye Müslim'in 16 ila 40 gün arasında geçici olarak gözaltında tutulmasını ve iadesini istemişti.

Çek Cumhuriyeti ise bu talepleri kabul etmemişti.

Müslim İsveç'te yaptığı açıklamada, Türkiye'nin kendisini yakalamak veya korkutup susmasını sağlamak istediğini de belirtti.

Kaynak: BBC Türkçe

Güncelleme Tarihi: 23 Mart 2018, 17:55

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER